Każda zmiana pojawiająca się na skórze powinna być bezwzględnie zdiagnozowana przez lekarza dermatologa. Większość zmian to jedynie defekt kosmetyczny – można je usuwać dla poprawy estetyki ciała. Jednakże występują także zmiany groźne z punktu widzenia onkologicznego, które usuwane są profilaktycznie lub w celach leczniczych. Do najczęstszych zmian skórnych stanowiących defekt kosmetyczny należą włókniaki, brodawki i niektóre znamiona.
Lekarz przed przystąpieniem do usunięcia zmiany wybiera najdogodniejszą metodę, która zapewni pozostawienie jak najmniejszej blizny. Można zastosować laser, elektrokoagulację lub kriochirurgię. Znamiona barwnikowe i niektóre inne zmiany usuwa chirurg stosując metodę chirurgiczną. Tego typu zmiany najczęściej poddawane są badaniu histopatologicznemu (ocenę przeprowadza histopatolog) w celu określenia zagrożenia nowotworowego. Badanie pozwala ocenić charakter zmiany i wykluczyć złośliwy przebieg wzrostu. Wszystkie znamiona, także te, których nie zamierzamy usuwać, powinny podlegać okresowej ocenie lekarskiej, przez specjalistę dermatologa, przeprowadzającego badanie dermatoskopem.
Usunięcie podejrzanych zmian pozwala zapobiegać chorobie i leczyć nowotwory skóry. Usuwanie chirurgiczne jest metodą z wyboru w leczeniu najgroźniejszych nowotworów skóry. Odpowiednio szybkie leczenie daje szanse na całkowite wyleczenie. Większość zabiegów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.