Badanie kału
Kał jest wydaliną przewodu pokarmowego, która powstaje w jelicie grubym z niestrawionych resztek pokarmowych, złuszczonego nabłonka i flory bakteryjnej. Ilość stolca oddawanego w ciągu doby zależy od ilości spożywanych pokarmów. Natomiast jego wygląd i skład zależą w dużej mierze od funkcjonowania przewodu pokarmowego, wątroby i trzustki. Dlatego też badanie kału jest czasem pomocne przy diagnozowaniu chorób przewodu pokarmowego.
1. BADANIE OGÓLNE KAŁU zawiera ocenę konsystencji, zabarwienia, woni, wyglądu i domieszek np. śluz, krew, ropa, niestrawione resztki pokarmowe. Do tego badania pobiera się niewielką próbkę kału szpatułką do pojemnika bez wcześniejszego stosowania specjalnej diety. Nie wolno natomiast przez 3 dni przed pobraniem kału przyjmować leków wpływających na jego wygląd np. preparaty żelaza zabarwiają kał na czarno.
2. BADANIE KAŁU NA KREW UTAJONĄ ma na celu wykrycie niewielkich krwawień do przewodu pokarmowego, które nie wywołują zmian makroskopowych w wyglądzie kału. Próbkę kału do badania pobiera się szpatułką z kilku miejsc świeżo oddanej porcji kału do pojemnika. W zależności od metody badania (o co należy zapytać w punkcie pobrań) można:
- od razu pobrać próbkę kału lub
- przed pobraniem próbki kału należy zastosować przez 3 dni specjalną dietę bezmięsną (bez mięsa wszelakiego rodzaju i ryb).
3. BADANIE BAKTERIOLOGICZNE KAŁU ma na celu znalezienie lub wykluczenie obecności w kale drobnoustrojów chorobotwórczych. Jest to ważne przy nawracających biegunkach, oddawaniu stolców wodnistych, pienistych czy nadmiernej fermentacji gazowej w przewodzie pokarmowym. Ma również na celu wykrywanie nosicieli drobnoustrojów chorobotwórczych, którzy choć sami nie chorują, są zagrożeniem dla innych. Próbkę stolca do tego badania pobiera się wyjałowioną szpatułką do jałowego pojemnika z porcji kału, która nie stykała się z żadną ze ścian naczynia, do którego kał był oddany (muszka ustępowa, nocnik), ani nie była pokryta wodą spłukującą.
4. BADANIE PARAZYTOLOGICZNE KAŁU ma na celu wykrycie i zidentyfikowanie jaj lub całych pasożytów przewodu pokarmowego. Kał pobiera się tak samo jak do badania ogólnego tj. niewielką próbkę kału szpatułką do pojemnika bez wcześniejszego stosowania specjalnej diety. Jeśli w kale widoczny jest fragment pasożyta (np. człon tasiemca) to warto go również pobrać do badania.
lek. med. Ewa Pakuła #17534#