Dbajmy o oczy
Nikogo nie dziwi obecnie widok nawet kilkulatka noszącego okulary. Objawami wady wzroku u dzieci mogą być: mrużenie oczu, bóle głowy, niechęć do czytania książek, trudności w odczytywaniu tekstu pisanego na tablicy w szkole, gorsze wyniki w nauce. W takich sytuacjach konieczna jest kontrola wzroku w gabinecie okulistycznym, a następnie noszenie szkieł korekcyjnych. Po 40-tce sporo osób zaczyna odsuwać czytaną gazetę lub książkę na coraz większą odległość. Jest to spowodowane tym, że dochodzi do osłabienia możliwości akomodacyjnych soczewki związanych z starzeniem. Wadę tę koryguje się szkłami zmienianymi co około 5 lat.
Inną częstą chorobą oczu jest zaćma, która występuje u ludzi powyżej 60 roku życia. Polega ona na mętnieniu soczewki, co daje zamazany obraz. W zaawansowanym stanie pacjent może tylko rozróżnić czy jest jasno lub ciemno. W leczeniu zaćmy stosuje się różne krople opóźniające jej rozwój, ale zupełne wyleczenie czyli odzyskanie wzroku uzyskuje się drogą operacyjną, przez usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.
Bardzo niebezpieczną chorobą oczu jest jaskra. Występuje często u ludzi powyżej 40 roku życia. Jej przyczyną jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które stopniowo prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i ślepoty. Choroba ta rozwija się podstępnie, jej pierwsze objawy są mało uchwytne. Chorzy mogą odczuwać bóle głowy, uczucie ucisku w gałkach ocznych, pogorszenie ostrości widzenia, czasem występują koła tęczowe wokół źródeł światła. W bardziej zaawansowanych stanach dochodzi do stopniowego ograniczenia pola widzenia, aż do zupełnej utraty wzroku. Chorobę można wykryć dzięki badaniu dna oka i pomiarowi ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ale żeby pomóc chorym, schorzenie to musi być wcześnie wykryte, zanim rozwiną się zmiany w nerwie wzrokowym. W leczeniu stosuje się krople opóźniające rozwój choroby - obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe i zwężające źrenice. Gdy to leczenie nie daje efektów okulista decyduje o leczeniu operacyjnym.
Zapraszamy do okulisty od 28.06.2005 r. Astygmatyzm Daltonizm Krótkowzroczność
Nadwzroczność Zez
lek. med. Ewa Pakuła #11844#