Ultrasonografia jamy brzusznej
Badania w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej wymagają wcześniejszego przygotowania, ponieważ gazy jelitowe powstające w czasie procesów trawienia, a także powietrze połykane podczas mówienia, jedzenia i palenia oraz masy kałowe utrudniają lub wręcz uniemożliwiają niekiedy prawidłowe wykonanie badania. Gdy mamy zlecone badanie ultrasonograficzne, wymagające zachowania specjalnej diety przez 1 lub 2 dni, a zażywamy na stale leki związane z terapią chorób przewlekłych, to tej terapii nie przerywamy. Leki stosowane na nadciśnienie, na serce, przeciwastmatyczne i inne przyjmujmy popijając je niewielką ilością czystej wody.
1. Ultrasonografia jest metodą obrazowania narządów miąższowych opierającą się na zjawisku odbicia od tych narządów fali ultradźwiękowej, która jest generowana przez głowicę aparatu. Dzięki temu zjawisku możemy obrazować narządy w sposób nieinwazyjny, bez konieczności podawania kontrastu i bezpieczny zarówno dla osoby badanej, jak i badającej. Ultrasonografia jamy brzusznej obejmująca: wątrobę, pęcherzyk i drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki, przestrzeń zaotrzewnową i aortę jest obecnie jednym z podstawowych i szeroko dostępnych badań diagnostycznych. Badanie to najlepiej jest wykonywać w godzinach porannych, ponieważ wymaga zgłoszenia się na nie na czczo. W dniu badania nie należy nic jeść i nie pić, a także nie wolno palić papierosów i nie zażywać leków, oprócz tych, których stosowania nie wolno przerywać. W dniu poprzedzającym badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej należy powstrzymać się od spożywania produktów wzdymających – kapusta, groch, fasola, świeże pieczywo i napoje gazowane, które zwiększają ilość gazów jelitowych utrudniających lekarzowi ocenę narządów jamy brzusznej (gazy te mogą zniekształcić lub wręcz przesłonić badane narządy). W celu zmniejszenia ilości gazów jelitowych zaleca się natomiast doustny preparat simetikonu lub esputikonu, które dostępne są w aptekach bez recepty. Simetikon przyjmuje się dzień przed badaniem w ilości 3 razy dziennie po 2 kapsułki i dodatkowo w dniu badania 2 kapsułki rano. Dimetikon natomiast zażywa się przez 2 dni przed badaniem w ilości 4 razy dziennie po 1 kapsułce. Warto pamiętać, że zbyt późne wyznaczenie pory badania ultrasonograficznego może pogorszyć warunki wykonywania usg, ponieważ w przewodzie pokarmowym w ciągu dnia gromadzą się gazy związane z połykaniem powietrza przez chorego i fermentacją jelitową. Jeśli jednak nie ma innej możliwości i usg wyznaczone jest na godziny popołudniowe, to wskazane jest zażycie dodatkowych 2 kapsułek simetikonu lub esputikonu na 2 godziny przed umówioną godziną badania.
2. W przypadku usg narządu rodnego, pęcherza moczowego i prostaty należy dodatkowo przed badaniem wypić około 0,5 – 1 litra niegazowanego płynu np. wody i na badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym.
Ewa Pakuła #12152#