PROGRAM BADAŃ PRENATALNYCH
Łódzki Oddział NFZ finansuje programy profilaktyczne dla ubezpieczonych mieszkających w regionie łódzkim. Są to:
Program profilaktyki raka szyjki macicy, Program profilaktyki raka piersi, Program profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, Program profilaktyki chorób układu krążenia, Zapraszamy do udziału w naszych programach profilaktycznych!
PROGRAM BADAŃ PRENATALNYCH Badania prenatalne - co to jest? Badania prenatalne, czyli diagnostyka prenatalna, polega na rozpoznawaniu wad i ciężkich chorób płodu w stosunkowo wczesnym okresie ciąży. Przeprowadza się je różnymi technikami np. amniopunkcja, biopsja trofoblastu, USG, badanie krwi pępowinowej tzw. test potrójny.
Diagnostyka tego typu - poprzedzona poradnictwem genetycznym - może dostarczyć przyszłym rodzicom informacji o istocie choroby genetycznej ich dziecka, sposobie dziedziczenia i skutkach, jakie pociąga za sobą urodzenie dziecka z wadą wrodzoną, możliwościach leczenia i rehabilitacji.
Program badań prenatalnych obejmuje dla celów poradnictwa genetycznego diagnostykę molekularną m.in. takich chorób jak: mukowiscydoza, fenyloketonuria, pląsawica, głuchota wrodzona, wrodzone dysplazje kostne, dystrofia mięśniowa Duchenne'a i Beckera.
Dla kogo? Programem objęte są kobiety w ciąży, szczególnie te, u których w poprzedniej ciąży stwierdzono aberracje chromosomalne u płodu lub takie aberracje występują w rodzinie. Także ciężarne, u których w obecnej ciąży, za pomocą usg lub badań biochemicznych, stwierdzono nieprawidłowości. Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka genetycznego.
Gdzie i kiedy? Program realizowany jest do końca grudnia 2005 roku i jest prowadzony w 3 poniżej podanych specjalistycznych placówkach diagnostycznych, w godzinach ich pracy.
REALIZATORZY PROGRAMU:
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Madurowicza, Łódź, ul. Wileńska 37
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Łódź, ul. Rzgowska 281/289
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Diagnostyka i Terapia "DIASON" s.c,. Łódź, ul. Radwańska 1
Realizacja programu Kobiety z określonej grupy ryzyka kierowane są do poradni genetycznej przez lekarza ginekologa, jeśli lekarz - na podstawie wywiadu i badania - uzna za celowe objęcie ciężarnej programem badań prenatalnych.
W poradni genetycznej lekarz specjalista po przeprowadzeniu wywiadu decyduje o dalszej diagnostyce - badaniu usg płodu lub badaniach biochemicznych. Na podstawie wyników tych badań lekarz kalkuluje ryzyko wystąpienia wad genetycznych i ewentualnie,
jeśli ciężarna wyrazi zgodę/b>, kieruje ją na kolejne badania genetyczne.
Dalsza ambulatoryjna opieka nad ciężarnymi, u których zdiagnozowano nieprawidłowości genetyczne odbywa się w odpowiednich placówkach diagnostycznych już poza programem profilaktycznym, w ramach umowy z NFZ.
Ważne: Uczestnictwo w programie, badanie biochemiczne, obrazowe, badanie lekarskie są dobrowolne i bezpłatne. Przeprowadzenie inwazyjnych badań genetycznych uzależnione jest od zgody ciężarnej, która wcześniej powinna zostać poinformowana o ryzyku z związanym z tego rodzaju badaniami.
Gdzie uzyskać informacje o programach profilaktycznych?
Lista gabinetów uczestniczących w programie profilaktycznym >>
Informacje można uzyskać także po numerem telefonu informacyjnego (042) 94-88; niektórzy świadczeniodawcy wysyłają imienne zaproszenia na badania, informacji udzielają pielęgniarki i pielęgniarki środowiskowe.
Informacje o warunkach udziału w programie można uzyskać także telefonując do placówek, które biorą udział w programie.
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi znajdują się informacje o programach współfinansowanych przez UMŁ i NFZ oraz lista placówek miejskich biorących udział w programie.
informacja pochodzi ze strony internetowej ŁOW NFZ z dn. 30.06.2005 r. #13213#