Paluchy koślawe czyli halluksy są częstą dolegliwością, na którą skarżą się pacjenci swoim lekarzom. Koślawienie paluchów jest procesem powolnym i trwa najczęściej wiele lat. Jego widocznym objawem jest uwypuklenie się głowy pierwszej kości śródstopia na wewnętrznym brzegu stopy jako tzw. "kostka", której towarzyszy przemieszczanie się palucha w stronę drugiego palca stopy. Z upływem czasu w miejscu "kostki", która jest narażona na stały ucisk ze strony obuwia, wytwarza się kaletka maziowa, w której często powstają zmiany zapalne, powodujące znaczne bóle. W zaawansowanym zniekształceniu paluch zaczyna zachodzić od góry lub dołu na sąsiednie palce, które przyjmują kształt palców młoteczkowatych.
Przyczyny tego schorzenia mogą być wrodzone, często rodzinne, związane z budową stopy np. płaskostopie wrodzone lub nabyte w następstwie nadwagi, kiedy to stopy ulegają spłaszczeniu na skutek obciążania ich dodatkowymi kilogramami masy ciała czy też na skutek noszenia obuwia zbyt wąskiego lub na wysokich obcasach.
Najczęstsze skargi dotyczą bólu stopy w miejscu wspomnianej "kostki" o różnym stopniu nasilenia oraz widocznego zniekształcenia i rozszerzenia przedniej części stopy.
Leczenie halluksów w początkowym okresie choroby polega na noszeniu prawidłowego, wygodnego obuwia z szerokim noskami. Dodatkowo w celu wyeliminowania ucisku na okolicę "kostki" wskazane jest stosowanie różnych ochron np. poduszeczki. Można również rozgrzewać tę okolicę lub moczyć stopy w kąpielach solankowych. Do spania można zakładać wkładki korygujące ustawienie palucha tzw. derotatory. Poza tym zalecane są ćwiczenia mięśni stopy. Dolegliwości bólowe związane z uciskiem i stanem zapalnym kaletki można łagodzić opatrunkami hydrokoloidowymi.
Jednak w większości zaawansowanych przypadków leczenie zachowawcze nie daje efektów i w zasadzie skuteczne jest jedynie leczenie operacyjne.
lek. med. Ewa Pakuła #10507#