Rak jelita grubego- Mark Bennett Pochapin
Kolejną książką - poradnikiem dla pacjentów, jaką w ofercie sprzedaży wysyłkowej ma Polska Grupa Farmaceutyczna, jest „Rak jelita grubego” autorstwa Marka Bennetta Pochapina, gastroenterologa i dyrektora Jay Monahan Center for Gastrointestinal Health w Nowym Yorku. Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, który w statystykach zachorowalności na nowotwory zajmuje „niechlubne” drugie miejsce. W naszym kraju wykrywany jest on rocznie u około 11 tysięcy osób. Niestety, wykrywany jest zbyt późno, co powoduje, że w ciągu roku około 8 tysięcy naszych rodaków umiera z powodu raka jelita grubego. Są to dane zatrważające tym bardziej, że w odniesieniu do raka jelita grubego stara prawda, iż im wcześniej nowotwór jest wykryty, tym większe chory ma szanse na wyleczenie jest szczególnie słuszna. Stąd bardzo potrzebna jest szeroka edukacja naszego społeczeństwa pod kątem wczesnego wykrywania tego nowotworu i przełamanie tabu jakim są w ogóle objawy chorób jelita grubego.
Bezpośrednią inspiracją do napisania poradnika o raku jelita grubego dla dra Marka Pochapina była śmierć jednego z jego pacjentów, traktowanego jak przyjaciela, Jaya Monahana, u którego nowotwór został wykryty w zaawansowanym stadium. Jak sam dr Pochapin pisze „ Rak jelita grubego, to przyczyna śmierci, której można bardzo łatwo zapobiec, jednak ogólna ignorancja, dezinformacja, jak również niechęć lekarzy do zalecania badań przesiewowych, stoją temu na przeszkodzie”. Z inicjatywy Katie Couric, wdowy po zmarłym Jayu Monahanie, i przy pomocy dra Marka Pochapina przeprowadzono w USA wielką kampanię informacyjną na temat raka jelita grubego i profilaktycznego badania przesiewowego jakim jest kolonoskopia, która zaowocowała przełamaniem dotychczasowego wstydu pacjentów niechętnie mówiących o swych dolegliwościach jelitowych i wzrostem ilości wykonywanych kolonoskopii.
Warto, żeby i Polacy zapoznali się z tym poradnikiem, w którym autor na początku w sposób jasny i przystępny opisuje całą prawdę o raku jelita grubego rozprawiając się ze szkodliwymi mitami krążącymi o tym nowotworze oraz wymienia czynniki ryzyka rozwoju raka i kto na niego choruje. Dużo miejsca poświęcone jest badaniom przesiewowym czyli wykrywającym nowotwór we wczesnym stadium, a szczególnie wspomnianej już kolonoskopii i badaniu kału na krew utajoną, co daje szansę na skuteczne leczenie i uniknięcie przedwczesnej śmierci, a także zdrowej diecie, witaminach, minerałach i suplementach mających chronić nasz organizm przed rozwojem raka lub jego wznową po leczeniu. Warto jednak pamiętać, że „żaden z czynników zmniejszających ryzyko raka, nie zwalnia cię z obowiązku chodzenia do lekarza i poddawania się badaniom przesiewowym”. Również dużo miejsca zajmuje omówienie rozpoznania raka jelita grubego i jego leczenia chirurgicznego, a także chemioterapii i radioterapii, które u części chorych uzupełniają leczenie operacyjne. Dr Pochapin nie zapomniał również o niekonwencjonalych metodach leczenia podkreślając, że mogą one tylko stanowić terapię dodatkową, ale nie zastępującą medycynę konwencjonalną. Opisał również takie terapie niekonwencjonalne, których należy unikać, ponieważ są niesprawdzone i niebezpiecznie dla zdrowia. Poradnik kończy się optymistycznymi rozdziałami jak żyć zdrowo po raku jelita grubego i przejść duchową rekonwalescencję, która da radość z każdego przeżytego dnia i nadzieję na przyszłość.
Podsumowując, „Rak jelita grubego” jest nieocenionym źródłem najnowszej wiedzy na temat tego nowotworu, dzięki której można uratować życie swoje lub swoich bliskich. Wystarczy tylko sięgnąć po książkę i uważnie ją przeczytać, a potem wdrożyć w praktykę porady dra Marka Pochapina.
Przeczytaj również:
Test do wykrywania krwi utajonej w kale
lek. med. Ewa Pakuła - "Dbam o zdrowie" - marzec 2005 #12741#