Choroby serca - Rob Myers
Przemiany cywilizacyjne, jakie dokonały się w Polsce i wielu innych krajach w XX wieku, doprowadziły z jednej strony do wydłużenia oczekiwanego czasu życia, ale z drugiej strony narzuciły nam anty-zdrowotny styl bycia obejmujący dietę bogatą w tłuszcze, palenie papierosów i siedzący tryb życia. Konsekwencją takiego stanu rzeczy był znaczny wzrost zachorowań na choroby układu krążenia szczególnie takie jak zawał serca i udar mózgu, które nadal są główną przyczyną zgonów u osób powyżej 65 roku życia. Na szczęście, toczący się jednocześnie postęp w leczeniu chorób serca, a zwłaszcza rozwój w ostatnich latach kardiologii interwencyjnej wpływa na zmniejszenie śmiertelności z powodu zawału serca, dając chorym szansę na dalsze życie i a lekarzom nadzieję, że statystyki zaczną w końcu notować mniej zgonów z powodu chorób serca.
Niezależnie od statystyk każdy z nas jest mniej lub bardziej zagrożony wystąpieniem choroby serca czy to u siebie czy to u swoich bliskich. Dlatego warto zapoznać się bliżej z tym najważniejszym narządem naszego ciała sięgając po książkę pt. ”Choroby serca” autorstwa Roba Myersa, kardiologa i wykładowcy Uniwersytetu w Toronto, a także dyrektora kliniki AstraZeneca Heart Function, która znajduje się w ofercie wysyłkowej Polskiej Grupy Farmaceutycznej.
Poradnik ten zaczyna się od rozdziału omawiającego budowę i funkcjonowanie zdrowego serca, ponieważ jak sam autor pisze „Nie zrozumiemy chorób serca, nie opanowawszy uprzednio terminów i pojęć, których lekarze używają do ich opisu”. Po zapoznaniu się z sercem, warto zapoznać się z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia, którym poświęcony jest kolejny rozdział poradnika. Na część tych czynników np. płeć, wiek, historia chorobowa rodziny nie mamy wpływu. Pozostałe czynniki ryzyka (nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość, palenie papierosów, dieta, aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu, zaburzenia lipidowe, cukrzyca, hormonalna terapia zastępcza) możemy sami korzystnie modyfikować, dzięki wiedzy zdobytej podczas lektury „Chorób serca”. Dla zainteresowanych dr Myers zamieścił również kwestionariusz składający się z kilku pytań i punktowanych odpowiedzi umożliwiający obliczenie osobistego stopnia ryzyka choroby wieńcowej serca w ciągu 10 lat. Omówiona jest również współczesna diagnostyka kardiologiczna, bez której nie można przecież postawić właściwej diagnozy i która umożliwia monitorowanie przebiegu choroby. Znajomość takich badań, jak: elektrokardiogram, próba wysiłkowa, obrazowanie perfuzji, echokardiografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny może ułatwić w przyszłości każdemu czytelnikowi „Chorób serca” rozmowę z lekarzem o swoim sercu lub sercu osób bliskich.
Kilka rozdziałów zajmują najważniejsze choroby serca: choroba wieńcowa i zawał serca, zaburzenia rytmu, niewydolność krążenia i wady zastawkowe serca uzupełnione o nowoczesne metody lecznicze (farmakoterapię, angioplastykę naczyń wieńcowych, przeszczepy omijające, chirurgię zastawek i przeszczepy serca).
Dla „sercowców” interesujący może być rozdział o rehabilitacji kardiologicznej umożliwiającej odzyskanie sprawności sprzed choroby, diecie zdrowego serca i seksie, który – jak przekonuje dr Myers - wcale nie grozi większym ryzykiem zawału serca tym chorym, którzy są w stanie ukończyć próbę wysiłkową bez bólu wieńcowego w porównaniu do osób ze zdrowym sercem. Ciekawie opisane są również nowoczesne i skuteczne leki kardiologiczne. Natomiast metod alternatywnych (chelacja, czosnek i przeciwutleniacze), których skuteczność do tej pory nie została naukowo udowodniona, autor nie poleca.
Niepodważalnymi atutami książki Roba Myersa są: słowniczek pojęć użytych w tekście oraz indeks umożliwiający szybkie wyszukanie interesującego nas zagadnienia w tekście. Dodatkowym walorem poradnika jest prosty i łatwy do zrozumienia język oraz ryciny obrazujące tekst.
„Choroby serca” są bardzo dobrą książką edukacyjną przygotowaną z myślą o szerokiej rzeszy czytelników, którym wiedza w niej zawarta umożliwi dbanie o swoje zdrowie w sposób świadomy i zgodny z najnowszą wiedzą medyczną.
lek. med. Ewa Pakuła - "Dbam o zdrowie" - kwiecień 2005 #12607#