Jak rozstać się z nałogiem palenia
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad miliard osób na świecie pali tytoń. Jeżeli obecna tendencja rozpowszechnienia palenia będzie się utrzymywać, to w ciągu najbliższych 25 lat ponad 100 milionów z nich umrze z powodu chorób typowych dla palacza. W Polsce papierosy pali prawie połowa społeczeństwa. Na podstawie przeprowadzonych badań, stwierdzono, że około 70 procent palaczy chciałoby rzucić ten nałóg, a 10-20 procent byłoby gotowych podjąć próbę zerwania z paleniem tytoniu. Rzucenie palenia tytoniu nie jest łatwe, ale przy odpowiedniej motywacji jest realne.
Po pierwsze należy zaplanować dzień rzucenia palenia. Jest to dzień szczególny, dlatego należy też zmienić kolejność normalnych czynności, zwłaszcza rano. Na cały dzień należy zaplanować więcej zajęć tak, aby czynności te odwracały uwagę od papierosów. Warto przygotować sobie coś do trzymania w ustach zamiast papierosa np. marchewkę, jabłko, gumę do żucia, pestki dyni lub słonecznika. Pomocna może być również słomka do picia napojów pocięta na kawałki wielkości papierosa, którą można zaciągać się powietrzem jak dymem tytoniowym. W ciągu dnia należy pić wodę mineralną i soki. Kawy, herbaty i alkoholu należy unikać. Nie należy również odwiedzać miejsc, gdzie się pali i osób palących.
Wieczorem w Dniu Rzucenia Palenia należy wyrzucić wszystkie papierosy i zapałki oraz schować popielniczki i zapalniczki. Na koniec pomyślnie spędzonego pierwszego dnia bez papierosa warto sprawić sobie miły prezent, który podtrzyma motywację do niepalenia.
lek. med. Ewa Pakuła #11569#