Migrena - Joan Raymond
Bóle głowy są jedną z najczęstszych ludzkich dolegliwości i mogą pojawić się u każdego, niezależnie od wieku, płci czy ogólnego stanu zdrowia. Sporadyczne i niezbyt nasilone bóle głowy staramy się opanować zażywając popularne i dostępne bez recepty w aptece środki przeciwbólowe. Jednakże kilkanaście procent z nas cierpi na szczególny rodzaj bólu głowy, obserwowany i opisany już w starożytności przez Hipokratesa, a znany jako migrena. Pomimo postępu technik diagnostycznych i leczniczych, migrena nadal pozostaje nie do końca poznaną i dość tajemniczą chorobą zarówno dla lekarzy, jak i samych cierpiących na nią ludzi. A powtarzające się cierpienie związane migrenowym z bólem głowy pogarsza znacznie jakość życia i utrudnia lub czasem wręcz uniemożliwia właściwe funkcjonowanie w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym oraz społecznym. Dlatego wszyscy migrenicy, jak i ich bliscy powinni z dużym zainteresowaniem przyjąć książkę pt. „Migrena” autorstwa Joan Raymond, która od niedawna jest w ofercie wysyłkowej Polskiej Grupy Farmaceutycznej w ramach programu „Dbam o zdrowie”. Autorka, publikująca artykuły na temat zdrowia, sprawności fizycznej i medycyny w amerykańskich czasopismach, podjęła się dużego wyzwania jakim jest przybliżenie problemu migreny przeciętnemu czytelnikowi.
Poradnik zaczyna się od omówienia objawów migreny i innych bólów głowy, z którymi lekarz musi zróżnicować naszą dolegliwość. Joan Raymond doradza również jak zaprowadzić dziennik zdrowia, umożliwiający wgląd w swoją migrenę, co jest pierwszym krokiem do jej zrozumienia. Opisuje również dokładnie współczesne poglądy na temat przyczyny migreny, która jest „schorzeniem nerwowo-naczyniowym angażującym cały układ nerwowy, mózg i rdzeń kręgowy oraz naczynia krwionośne”, a także prezentuje 4 fazy migreny składające się na całokształt tej choroby. Duży rozdział poświęcony jest leczeniu migreny, które możemy podzielić na leczenie przerywające napad bólowy i leczenie zapobiegające migrenom. Doradza również jak w sposób niefarmakologiczny zapobiegać napadom migreny w oparciu o prowadzony dziennik zdrowia. Szczególne znaczenie ma omówiona dieta eliminacyjna, ponieważ napady migreny wyzwalane są przez niektóre produkty żywnościowe, ciemne alkohole, napoje koleinowe czy przyprawy. Przewlekły stres ma również niekorzystny wpływ na migreny, dlatego znajdziemy w poradniku szereg informacji jak go zwalczać, relaksować się i jak zadbać o dobre relacje z partnerem. Autorka poświęciła odrębny rozdział migrenie u kobiet, ponieważ choroba ta występuje trzy razy częściej u nich niż u mężczyzn oraz migrenie u dzieci, które również cierpią na bóle głowy, ale ponieważ mało dokładnie o nich mówią, są często bagatelizowane. Dla zainteresowanych niekonwencjonalnymi metodami leczenia migreny ciekawy będzie rozdział o terapii komplementarnej obejmujący kontrolowanie stresu, biologiczne sprzężenie zwrotne, medytacje, zioła, akupunkturę, jogę, kręgarstwo oraz masaże. Autorka wielokrotnie podkreśla, że zamiar skorzystania z terapii komplementarnych należy zawsze skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, ponieważ mają one uzupełniać leczenie konwencjonalne, a nie je zastępować.
Poradnik wzbogacony jest w liczne opisy migren „z życia wzięte”, co ułatwia wczucie się w sytuację tych chorych i lepsze zrozumienie czym jest migrenowy ból głowy, a także zawiera najczęstsze pytania nurtujące migreników wraz z odpowiedziami.
Autorka pokusiła się również o zamieszczenie leksykonu pojęć występujących w tekście i indeksu umożliwiającego szybkie wyszukiwanie interesującego nas zagadnienia, co znacznie upraszcza korzystanie z poradnika. Dodatkową zaletą „Migreny” jest prosty i zrozumiały język, a także adresy witryn internetowych poświęconych migrenie.
Życie z migreną zazwyczaj jest trudne ponieważ migrena jest chorobą przewlekłą i atakującą często nagle, ale właśnie dlatego wymaga ona dobrego poznania, odpowiedniego zorganizowania każdego dnia i stałego poszukiwania pozytywnych stron życia o czym przekona nas Joan Raymond, jeśli tylko sięgniemy po tą książkę.
O migrenie możesz przeczytać
tutaj. Przeczytaj również:
Bóle głowy
lek. med. Ewa Pakuła - "Dbam o zdrowie" - maj 2005 #12312#