Alergia i powiązane z nią choroby atopowe takie jak: alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa, pokrzywki czy uczulenie na pokarmy są obecnie jednymi z najczęstszych przewlekłych chorób występujących u dzieci.
Alergia rozwija się wówczas, gdy nasz układ immunologiczny zaczyna rozpoznawać jako obce i wrogie nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze lub substancje szkodliwe, ale i inne ogólnie nieszkodliwe czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne, które nazywamy wówczas alergenami. Reakcję immunologiczną przez nie wywołaną określamy wówczas mianem reakcji alergicznej.
I właśnie o alergii oraz powiązanej z nią astmie oskrzelowej traktuje książka pt. „Alergia i astma. Postępowanie z dziećmi” będąca najnowszą pozycją w ofercie wysyłkowej Polskiej Grupy Farmaceutycznej. Autorzy - dr Allen J. Dozor, ordynator oddziału pulmonologii dziecięcej w Maria Fareri Children`s Hospital i profesor pediatrii New York Medical College w Nowym Yorku oraz Kate Kelly, współautorka wielu książek związanych m. in. ze zdrowiem, podjęli się trudu opracowania kompletnego programu, który ma pomóc dziecku choremu na alergię lub astmę w prowadzeniu pełnego i aktywnego życia.
Objawy uczuleniowe mogą być silne i burzliwe lub wręcz wywołujące zagrożenie życia jak to się dzieje w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, co alarmuje otoczenie chorego i zmusza do szybkiego wezwania lekarza. Częściej jednak symptomy alergii u dziecka są mało charakterystyczne, bo przecież przewlekłe zmęczenie, zaczerwienie oczu, bóle głowy, bóle brzucha czy przekrwienie błony śluzowej nosa mogą pojawiać się również przy wielu innych schorzeniach. Wobec tego autorzy w części pierwszej poradnika szczegółowo i przystępnie omawiają istotę alergii oraz astmy oskrzelowej, kładąc nacisk na ich objawy, najczęstsze alergeny, metody rozpoznawania alergii, a także sposoby współpracy między rodzicami, lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistą. W sposób rzeczowy i merytoryczny dementują również popularne mity o alergii i astmie udowadniając w dalszej części książki, że życie dzieci z tymi chorobami nie musi różnić się istotnie od życia ich zdrowych rówieśników.
Następne duże części poradnika obejmują problematykę związaną z zapobieganiem alergii i astmie, a także związaną z lekami i sposobami leczenia alergii oraz astmy i mają za zadanie tak wyedukować rodziców dziecka alergicznego lub astmatycznego, żeby mogli oni uzyskać kontrolę nad choroba dziecka, co jest pierwszym krokiem ku zmianie dotychczasowego, ograniczonego z powodu choroby trybu życia ich pociechy na aktywniejszy i uniezależniony od choroby.
Prezentowane w poradniku naukowe poglądy podpierane są przykładami z życia wziętymi dotyczącymi pacjentów dra Allena J. Dozora, co zdecydowanie przybliża czytelnikowi omawiane zagadnienia i zwiększa wiarę w szansę powodzenia programu. Dodatkowym atutem książki są zawarte w niej liczne tzw. podstawowe reguły, które każdy rodzic powinien doskonale poznać, a które nie są niczym innymi tylko mądrymi radami autora podpartymi jego wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Autorzy poświęcili również jeden z rozdziałów poradnika postępowaniu z dzieckiem alergicznym lub astmatycznym z dala od domu i rodziców: podczas noclegów u przyjaciół, w czasie podróży, na letnim obozie, podczas nurkowania lub górskiej wspinaczki. Na końcu książki znajduje się również kilkunastostronicowy indeks umożliwiający czytelnikowi szybkie wyszukanie w tekście interesującego go zagadnienia.
Szerokie i wyczerpujące omówienie wielu zagadnień zdrowotnych związanych z alergią i astmą w poradniku „Astma i alergia” jest dla rodziców doskonałym źródłem wiedzy o tych chorobach, a także jednocześnie przewodnikiem umożliwiającym stopniowe wprowadzenie korzystnych zmian w życiu ich chorych dzieci. Dzięki temu zarówno dzieci, jaki rodzice będą mogli czerpać radość z życia, bo choroba przestanie ich ograniczać.
lek. med. Ewa Pakuła #11593#