Utrzymująca się latem wysoka temperatura powietrza sprzyja pojawianiu się lub nasilaniu objawów niewydolności żylnej kończyn dolnych. Świadczy o tym obrzmienie stóp w ciągu dnia, którym towarzyszy uczucie ciężkości, kurcze mięśniowe i zwiększona męczliwość kończyn dolnych. U części osób objawy te towarzyszą żylakom kończyn dolnych.
Co wtedy robić?
Jeśli twoje stopy są obrzmiałe i ciężkie, możesz zrelaksować je zimnym prysznicem, zaczynając od stóp i przesuwając strumień wody ku górze lub wymoczyć stopy w misce z zimną wodą. Można również wcierać w obolałe stopy i łydki żele lub kremy z dodatkiem heparyny, wyciągu z kasztanowca, trokserutyny. Najodpowiedniejsze latem dla naszych nóg są przewiewne sandały na niewysokim obcasie dające uczucie nieskrępowanego niczym komfortu, a zabudowane czółenka i inne pantofle na wysokim obcasie niech czekają w szafie na chłodniejszą porę roku.
Jak unikać objawów niewydolności żylnej?
Krążenie w kończynach dolnych poprawia aktywność fizyczna, dlatego zamiast leżeć cały dzień na plaży lub w innym miejscu warto spacerować, biegać, uprawiać gry zespołowe, ćwiczyć i pływać. Objawy niewydolności żylnej nasilają się również pod wpływem bezpośredniego działania ciepła, którego źródłem jest słońce w czasie długotrwałego opalania, depilacja gorącym woskiem czy sauna. Dlatego osoby z niewydolnością żylną powinny unikać bezpośredniego działania słońca i innych źródeł ciepła. W celu wzmocnienia i zmniejszenia przepuszczalności żylnych naczyń krwionośnych korzystne jest latem zażywanie doustnych preparatów escyny, trokserutyny, diosminy i hesperydyny.
lek. med. Ewa Pakuła -"Dbam o zdrowie" - lipiec 2005 #11546#