Portal Medycyna Grabieniec, ��d�, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteś 11081003
odwiedzającym

wtorek 1 grudnia 2015

ZDROWIE DZIECKA > trzeci rok życia > dolegliwości

Użądlenia przez pszczoły, osy, szerszenie, trzmiele czyli owady błonkoskrzydłe

Najgroźniejsze są ukąszenia przez pszczoły, osy i szerszenie, bowiem owady te wpuszczają do organizmu człowieka silnie działający jad. Poważne skutki mogą mieć ukąszenia mnogie, ukąszenia w usta bądź w gardło, gdy owad dostanie się do jamy ustnej oraz ukąszenia dzieci o skłonnościach alergicznych. Zdarza się, że po pierwszym użądleniu organizm uczula się na jad pszczeli. W takiej sytuacji każde następne użądlenie wywołuje zdecydowanie silniejszą reakcję alergiczną.
     Najważniejsze jest zapobieganie ukąszeniom. Należy zatem dokładnie sprawdzić miejsce biwaku w plenerze biorąc pod uwagę to czy w pobliżu nie znajduje się sad, w którym mogą uwijać się przy kwiatach pszczoły, czy w pobliżu nie ma gniazda os lub trzmieli. Jego obecność zdradza rój owadów kłębiący się np. gdzieś w krzakach.
     
Gniazdo os

     Niebezpieczna jest też łąka porośnięta koniczyną, gdyż kwiaty koniczyny wabią pszczoły, które uwijają się przy nich bardzo blisko ziemi i gdy dziecko biega boso po trawie nietrudno o nadepnięcie pszczoły, co kończy się użądleniem. Jeśli wynajmiemy domek letniskowy na dłużej należy dokładnie sprawdzić czy np. pod okapem dachu bądź na strychu nie ma przypadkiem gniazd os.
     Zdradliwe są też puszki ze słodkimi napojami postawione na stoliku na działce – przez otwór do puszki lubią wlatywać owady. Dziecko nie widzi więc osy, a ona w czasie picia może dostać się do jego buzi. Najlepiej, aby dzieci na powietrzu piły napoje przez słomkę.
     Jeśli dziecko jadło na dworze słodką bułkę należy dokładnie umyć mu buzię, bowiem resztki dżemu czy cukru mogą zwabić osę. Osy potrafią również ukryć się w dziurce wygryzionej w skórce jabłka czy śliwki.
     
Użądlenie przez osę lub pszczołę

      Samice os i szerszeni mogą żądlić wiele razy, ponieważ nie pozostawiają żądła w skórze ofiary. Natomiast podczas żądlenia przez pszczołę, jej żądło pozostaje w ciele człowieka wraz z pęcherzykiem jadowym. Żądło należy jak najszybciej usunąć. Najlepiej podważyć je końcem szpilki, a następnie wyjąć. Nie należy usuwać żądła chwytając palcami za jego wystający koniec, gdyż wówczas wciska się do organizmu jad znajdujący się jeszcze w pęcherzyku jadowym. Jad owadów błonkoskrzydłych powoduje zwykle odczyny miejscowe: ból, pieczenie i obrzęk. Aby je złagodzić, warto zrobić kompres z roztworu sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodowego), który neutralizuje kwas mrówkowy znajdujący się we wstrzykniętym jadzie. Później rankę można posmarować fenistilem i nakleić jako opatrunek plaster. Do okładu można również użyć lodu, octu lub Altacetu (wszystko zależy od tego, co jest w domowej apteczce).
     Jeśli reakcja miejscowa na jad jest bardziej nasilona lub użądlenie nastąpiło w mocno ukrwione tkanki, takie jak policzki, wargi jamy ustnej, błony śluzowe ust lub gardła, gdzie dochodzi do bardzo dużych obrzęków (policzków, warg czy oczu), można na skórę zastosować maść ze sterydem (Hydrocortisoni, Elocom, Cutivate) oraz doustnie leki przeciwhistaminowe np. Zyrtec, Virlix, Amertil, Allertec, Aleric, Letizen, Cetalergin, Nalergine, Claritine, Flonidan, Loratadyna, Loratine. Wapno podajemy dziecku w takiej postaci, jaką akceptuje (syrop, tabletki, napój musujący).
     Niewielki odsetek ludzi na jad reaguje bardzo silnie tj. uczuciem duszności, łzawieniem czy pokrzywką na skórze. Może również dojść do wstrząsu anafilaktycznego czyli zaburzeń pracy serca i układu krążenia, które objawiają się jako: szum uszach, mroczki przed oczami, lęk, niepokój, bladość, przyspieszenie akcji serca i spadek ciśnienia. Konieczne jest wówczas szybkie wezwanie pomocy lekarskiej. Reakcje uczuleniowe na jad są bardzo niebezpieczne dla dzieci, u których szybko może dojść do obrzęku krtani uniemożliwiającego nawet odddychanie.
     W aptekach dostępne są gotowe ampułkostrzykawki z adrenaliną (Fastjekt, Anahelp, Anakit), którą można samodzielnie podać dziecku w razie wystąpienia objawów wstrząsowych po użądleniu. Do tego jednak należy przygotować się przed wyjazdem na wakacje, ponieważ dawka wstrzykniętego leku i sposób podania muszą być wcześniej określone przez pediatrę.
     Dla osób uczulonych na jad najważniejsze jest jednak zapobieganie następnym użądleniom.

Jerzy Starzyński "Mam dziecko"