Portal Medycyna Grabieniec, ��d�, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteďż˝ 11062392
odwiedzaj�cym

środa 25 listopada 2015

PORADNIK MEDYCZNY > Układ kostno-stawowy

Zespół bolesnego barku

Ból barku podczas prób ruszania ręką skłania niejednego człowieka do wizyty u lekarza. Początek tego schorzenia ma zwykle związek z banalnym urazem okolicy stawu barkowego lub dyskretnymi zaburzeniami jak zapalenie ścięgna lub zapalenie kaletki maziowej. Pojawia się wtedy ból barku i niewielka sztywność tego stawu. Pacjent zaczyna oszczędzać staw barkowy tj. ogranicza wykonywane w nim ruchy kończyną górną, ale to nasila coraz bardziej ból i usztywnienie i skłania pacjenta do dalszego oszczędzania stawu. Tak tworzy się błędne koło nasilające cierpienie. Ostatecznie, po pewnym czasie, dochodzi do zupełnego unieruchomienia ramienia, a ból jest tak silny, że nawet utrudnia sen. Ból występuje w okolicy stawu barkowego, ale dość często szerzy się na górną część ramienia, szyję lub obejmuje obie te okolice.
     
     Nieleczone dolegliwości rozwijają się powoli, ale ich nasilenie stopniowo narasta. Może to trwać nawet kilka miesięcy. Potem przez kolejnych kilka miesięcy stan się nie zmienia, a później objawy mogą stopniowo ustępować. Jednak po ich ustąpieniu może dojść do trwałego ograniczenia ruchomości stawu barkowego lub wręcz jego unieruchomienia. Dlatego też bardzo ważne jest zasięgnięcie porady lekarskiej w początkowym stadium schorzenia.
     Jeśli objawy nie są zbyt nasilone, to przede wszystkim należy często i regularnie wykonywać ćwiczenia w stawie barkowym zapobiegające jego usztywnieniu. W celu uśmierzenia bólu i stłumienia procesu zapalnego lekarz zapisuje odpowiednie leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Czasem wskazane jest kilka dni odpoczynku przed podjęciem ćwiczeń. Lekarz może zalecić również odpowiednie zabiegi fizykoterapeutyczne.
     
     Niekiedy w celu poprawy ruchomości stawu ortopeda wykonuje wstrzyknięcie dostawowe leku. Podawany jest wtedy kortykosteryd, środek o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym. Taki lek nie jest obojętny dla zdrowia. Decyzję o włączeniu go do leczenia podejmuje się po szczegółowej analizie przebiegu zespołu bolesnego barku i innych schorzeń współwystępujących u pacjenta.
     
   Przeczytaj również: Zapalenie stawów

lek. med. Ewa Pakuła