Portal Medycyna Grabieniec, ��d�, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteś 11080548
odwiedzającym

wtorek 1 grudnia 2015

PORADNIK MEDYCZNY > Inne > Używki

Testy do wykrywania narkotyków

Testy narkotykowe są nowością w naszych aptekach, a ich przeznaczeniem jest wykrywanie w moczu narkotyków: amfetaminy- AMP, barbituranów – BAR, benzodiazepin - BZD, fencyklidyny, kokainy- COC, marihuany - THC, metaamfetaminy – M-AMP (pochodnej amfetaminy), metadonu i morfiny - MOP. Produkowane są w postaci testów „one step” i testów „multi-drug”. Testy „one-step” służą do wykrywania w moczu obecności pojedynczych wymienionych wyżej narkotyków. Dla celów przesiewowych wygodniejsze są testy „multi-drug” umożliwiające jednoczasowo wykrycie w moczu przy użyciu jednego testowego panelu każdego z pięciu najczęściej używanych narkotyków tj. amfetamina, kannabinoidy – THC (czyli aktywne związki zawarte w marihuanie), kokaina, metamfetamina i morfina.
     Istotą działania testu jest wysoce specyficzna reakcja narkotyku czyli antygenu i przeciwciał przeciwko temu narkotykowi znajdujących się w teście. Warto pamiętać, że testy do wykrywania narkotyków informują jedynie o braku lub obecności narkotyku w moczu i nie mogą służyć do oceny ilości narkotyku w organizmie. Dzięki testom narkotykowym można łatwo sprawdzać czy osoba badana używa wymienionych wyżej substancji. Testy narkotykowe „multi-drug” mogą być dużą pomocą dla rodziców podejrzewających, że ich dziecko zażywa narkotyki lub też mogą służyć do okresowego sprawdzania nastolatka czy jest „czysty”, jeśli w przeszłości miał kontakt z narkotykami.
     Samo wykonanie testu jest łatwe, wymaga jedynie zanurzenia paska testowego w próbce moczu (najlepiej z danego dnia) na kilka sekund i odczekaniu 3 do najwyżej 8 minut, żeby odczytać wynik. Wyniki oceniane po upływie 8 minut nie są już wiarygodne. Testy te dostępne są w aptekach bez recepty.
     
     Przeczytaj również:
     
     Uzależnienie od narkotyków

lek. med. Ewa Pakuła "Dbam o zdrowie" kwiecień 2005