Portal Medycyna Grabieniec, Łódź, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteś 9373954
odwiedzającym

czwartek 2 października 2014

PORADNIK MEDYCZNY > Układ moczowo-płciowy

HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego


Szybka i wczesna diagnostyka zakażenia genitalnym wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest jednocześnie wirusem onkogennym, daje szansę kobietom na uniknięcie raka szyjki macicy przyszłości. Jest to możliwe dzięki metodzie wykrywania zakażenia tym wirusem zwanej PCR. Badanie to możesz wykonać w NZOZ Medycyna Grabieniec!
     
      Jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową jest zakażenie genitalnymi typami wirusów brodawczaka ludzkiego nazywanego w skrócie wirusem HPV (z ang. – Human Papilloma Virus). Objawem zakażenia HPV jest pojawienie się w okolicy narządów płciowych w okresie od 1 miesiąca do nawet 12 miesięcy po stosunku płciowym z osobą zakażoną jednej lub kilku brodawek albo guzków tzw. kłykcin kończystych. U kobiet zmiany te są często niewidoczne, ponieważ występują wewnątrz pochwy. Ich obecność może stwierdzić lekarz ginekolog w trakcie badania kobiety. Również u mężczyzn wykwity związane z infekcją HPV mogą być czasem przeoczone z uwagi na ich niewielkie rozmiary.
     
      O infekcjach wirusem HPV w ostatnich latach mówi się i pisze coraz więcej, ponieważ odkryto, iż wirus ten jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój raka szyjki macicy u kobiet. Okazuje się, że u ponad 90% chorych kobiet na raka szyjki macicy stwierdzono obecność tego wirusa. Wobec takich faktów, tylko wczesna diagnostyka infekcji HPV pozwala zachować nam - kobietom nie tylko zdrowie, ale często i życie.
      Szczęśliwie, współczesna diagnostyka medyczna dysponuje pewną i skuteczną metodą wykrywania wirusa HPV, jaką jest badanie molekularne DNA wirusa HPV metodą PCR.
     
     PCR (z ang. Polymerase Chain Reaction) opiera się na wykorzystaniu reakcji łańcuchowej polimerazy umożliwiającej bardzo szybkie namnażanie kopii wirusa HPV. Badanie przeprowadzane metodą PCR umożliwia wykrycie obecności DNA wirusa HPV w badanej próbce. Jest to jednocześnie badanie bardzo czułe – umożliwiające wykrycie infekcji na bardzo wczesnym etapie zakażenia. Jest również bardzo pewne, gdyż wynik jest zawsze jednoznaczny – jeśli wynik jest dodatni to znaczy, że istnieje zakażenie HPV, a jeśli jest ujemny, to znaczy że nie ma zakażenia HPV.
     
     Jak wykonuje się badanie HPV PCR?
      W celu wykonania badania należy zgłosić się do gabinetu zabiegowego NZOZ Medycyna Grabieniec w celu zamówienia probówki ze specjalnym podłożem, na które będzie pobrany wymaz. Czas oczekiwania na zamówioną probówkę wynosi 7 dni roboczych. Z probówką tą zgłaszasz się w godzinach porannych do lekarza ginekologa, który pobierze od Ciebie wymaz z narządów płciowych zgodnie z dołączoną do probówki szczegółową instrukcją pobrania wymazu na HPV. W tym samym dniu, po pobraniu badania, przynieś probówkę do gabinetu zabiegowego NZOZ Medycyna Grabieniec do godz. 12.00.
     Czas oczekiwania na wynik badania waha się od 7 do 21 dni roboczych, co jest związane z organizacją wykonywania badań w laboratorium genetycznym i NZOZ Medycyna Grabieniec nie ma na to wpływu.
     
      Warto wiedzieć, że istnieje wiele typów wirusów HPV narządów płciowych, które podzielono na trzy grupy w zależności od ryzyka rozwoju zmian nowotworowych, i tak:
     - wirusy wywołujące łagodne zmiany niskiego ryzyka to typy 6 i 11,
     - wirusy niosące umiarkowane ryzyko działania onkogennego – nowotworowego to typy 33, 35, 39, 40, 43,51-56 i 58,
     - wirusy związane z wysokim ryzykiem potencjalnego działania onkogennego to typy 16 i 18. (Wirusy HPV-16 i HPV-18 są czynnikiem etiologicznym nie tylko raka szyjki macicy, ale także raka sromu, prącia, oraz raka odbytu.)
     
     Przeczytaj również:
     Program profilaktyki raka szyjki macicy

ek.med. Ewa Pakuła