Portal Medycyna Grabieniec, Łódź, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteś 9359051
odwiedzającym

wtorek 30 września 2014

PROFILAKTYKA ZDROWIA > dorośli > Co mówią podstawowe badania

Leukocyty w moczu

Leukocyty są jednym ze składników osadu moczu.
W warunkach prawidłowych dopuszczalna ilość tych krwinek w moczu waha się w granicach (wartości poniższe odnoszą się do powiększenia 400x mikroskopu świetlnego):
-u chłopców- do 5 wpw (w polu widzenia).
-u dziewczynek- do 10 wpw.
Zwiększona liczba leukocytów w moczu tzw.leukocyturia świadczy o patologii i wymaga dalszej diagnostyki w kierunku zakażenia układu moczowego.

Wykonuje się wówczas posiew moczu. W warunkach domowych pobranie próbki moczu na posiew może odbywać się w dwojaki sposób:
1. ze strumienia środkowego-wymaga bardzo dużej staranności ze strony rodziców, tzn. dokładnego umycia, a następnie osuszenia za pomocą jałowych gazików okolicy krocza i ujścia zewnętrznego cewki moczowej po rozchyleniu warg sromowych u dziewczynek, a po odprowadzeniu napletka u chłopców.
2.pobranie moczu do jałowego woreczka przyklejonego do okolicy krocza- obecnie raczej nie jest to metoda polecana ze względu na dużą ilość wyników fałszywie dodatnich. W przypadku jej zastosowania, w celu zminimalizowania błędu, należy zachować następujące warunki:
-dokładnie umyć wodą z mydłem i osuszyć jałowym gazikiem nie tylko okolicę krocza, ale też całą powierzchnię skóry, do której przylepiony jest woreczek;
-dziecko w trakcie mikcji powinno być trzymane w pozycji pionowej;
-woreczek powinien być odklejony natychmiast po oddaniu moczu.
W przypadku obu metod mocz powinno się pobierać z pierwszej, porannej mikcji.

lek.med.Anna Leśniewska-specjalista chorób dzieci