Trądzik pospolity jest chorobą skóry, która wiąże się z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i rogowaceniem ujść mieszków włosowych w okresie pokwitania. Nadmierne wydzielanie łoju, który staje się pożywką dla bakterii beztlenowych, prowadzi do powstawania pierwszych objawów trądziku: zaskórniaków, grudek, krostek, torbieli ropnych.
Choroba może mieć podłoże genetyczne i posiada różne postaci: od trądziku młodzieńczego, po ropowiczy, skupiony, aż po bliznowcowy.
Leczenie trądziku jest długotrwałe i wymaga cierpliwości. Zdarza się, iż choroba utrzymuje się przez kilka lat, ustępując dopiero między 20 a 30 rokiem życia, a czasem później. Nie można zaniedbać leczenia trądziku, ponieważ nie leczony pozostawia przebarwienia i blizny na całe życie.
Terapia trądziku przebiega w sposób skojarzony z jednej strony dąży się do unormowania produkcji łoju, a także zapobiega się pojawieniu się reakcji zapalnych i tworzeniu się ewentualnych blizn.
Po zlikwidowaniu stanu zapalnego i udrożnieniu gruczołów, mogą pojawić się blizny potrądzikowe. Leczenie polega na wykonywaniu szeregu zabiegów: mikrodermabrazji medycznej, peelingów medycznych spłycających blizny i likwidujących pozostałe po nich przebarwienia.