Szczepienie przeciwku rakowi szyjki macicy
Radość z seksu może mącić nam fakt, że uprawiany bez zabezpieczenia wiąże się z możliwością „złapania” między innymi infekcji wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego), który jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju raka szyjki macicy u kobiet prowadzącego do śmierci około 2 tysięcy kobiet rocznie. Ryzyko raka szyjki macicy zwiększa też m. in. wczesne podjęcie współżycia, duża liczba partnerów seksualnych, posiadanie partnerów seksualnych mających wielu partnerów seksualnych, wieloletnia antykoncepcja hormonalna oraz palenie papierosów. Dlatego w trosce o swe zdrowie eliminuj te ryzykowne zachowania ze swojego życia.
Sposób na zdrowie – cytologia Możesz mieć raka szyjki macicy i nic o nim nie wiedzieć, ponieważ przez długi czas nie daje on żadnych objawów. Również ginekolog podczas rutynowego badania może nie stwierdzić u ciebie niepokojących zmian. Nie powinno to jednak uśpić twojej czujności. Tylko badanie cytologiczne (tzw. cytologia) wymazu pobranego przez lekarza z tarczy szyjki oraz kanału macicy umożliwia dokładną ocenę złuszczonych komórek pod kątem bezobjawowego raka.
Co robić? Przekroczywszy 25 rok życia powinnaś zgłaszać się do swojego ginekologa na badanie lekarskie co najmniej raz w roku. Dopilnuj, aby lekarz pobrał Ci cytologię, która jest badaniem rutynowym i bezbolesnym. Możesz również zgłosić się do bezpłatnego Programu profilaktyki raka szyjki macicy prowadzonego przez NFZ. Gdy otrzymujesz wynik prawidłowy, kolejne kontrole cytologiczne czekają Cię co trzy lata. Jeśli wynik jest niemiarodajny lub nieprawidłowy ginekolog powtórzy badanie lub skieruje Cię od razu do dokładniejszej diagnostyki.
Profilaktyka zakażenia HPV Nowością jest dostępna w Polsce od kilku miesięcy szczepionka przeciwko wirusowi HPV (pod nazwą Silgard), która chroni przed rozwojem rak szyjki macicy. W chwili obecnej zaleca się szczepienie nią dziewcząt i młodych kobiet w wieku 9-26 lat oraz chłopców w wieku 9-15 lat. Ale mogą nią zaszczepić się również kobiety starsze oraz mężczyźni. Szczepionka ta niemal w 100 procentach chroni przed HPV, a cykl szczepienia obejmuje 3 dawki podane w okresie 6 miesięcy. Jej wadą jest wysoka cena (ok. 480 zł za dawkę), ale czy jest coś cenniejszego niż zdrowie?
W NZOZ Medycyna Grabieniec możesz zaszczepić się szczepionką Silgard przeciwko HPV.
Apteka Grabieniec oferuje szczepionkę Silgard w cenie 479,00 zł
O szczepionce Silgard dowiesz się więcej klikając
tutaj.
lek. med. Ewa Pakuła – lekarz chorób wewnętrznych #12497#