Czy twoje dziecko urodzi się zdrowe?
Niedobory kwasu foliowego u kobiety przed zajściem w ciążę lub w czasie jej trwania mogą prowadzić do wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Wyniki badań prowadzone w różnych krajach wskazują, że dzienna dieta zawiera niewystarczające ilości kwasu foliowego, a zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet w okresie ciąży wzrasta 2-4 krotnie. Dlatego też Zespół Ekspertów ds. Pierwotnej Profilaktyki Wady Cewy Nerwowej powołanych przez Ministra Zdrowia w 1997 r. zaleca:
„Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym w Polsce, które mogą zajść w ciążę, powinny spożywać 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, w celu zapobiegania wystąpieniu u ich potomstwa wad cewy nerwowej, w tym zwłaszcza rozszczep kręgosłupa i bezmózgowia”. Te ciężkie wady wrodzone (rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie) powstają w wyniku zaburzeń tworzenia się układu nerwowego dziecka w czasie ciąży.
To właśnie Ty masz największy wpływ na to, czy Twoje maleństwo urodzi się i będzie miało szansę na zdrowe i szczęśliwe życie. Twoje dziecko nie decyduje o sobie, zwłaszcza w swoim życiu płodowym.
Sięgnij po kwas foliowy jeszcze przed ciążą, a pomożesz swojemu dziecku w budowie zdrowych komórek i tkanek, zmniejszysz ryzyko poronienia i znacznie ograniczysz niebezpieczeństwo rozwoju wad wrodzonych.
Kwas foliowy, jedna z witamin z grupy B, jest całkowicie bezpieczny, a jednocześnie jego ilość w naszej codziennej diecie jest niewystarczająca. Dlatego, gdy już zamierzasz zostać matką i później, gdy jesteś w ciąży, powinnaś zażywać go regularnie.
O kwasie foliowym i o pierwotnej profilaktyce wad cewy nerwowej przeczytasz więcej klikając
tutaj.
lek. med. Ewa Pakuła #12316#