Wyjaśnienie kwestii szczepień przeciwko odrze
Wielu rodziców wyraża zaniepokojenie faktem, że termin drugiego szczepienia dotychczasowej odry został przesunięty na mocy obowiązujących przepisów z 7 roku życia na 12 lub 13 rok życia dziecka. Nie ma jednak powodu do niepokoju.
Szczepionki podawane dzieciom w 13-14 miesiącu życia (monowalentna przeciwko odrze lub potrójna przeciwko odrze, śwince i różyczce) zapewniają dziecku uodpornienie na co najmniej 10 lat, a tendencja jest taka, żeby docelowo drugie szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce podawane było dzieciom w 10 roku życia.
W ostatnich kilku latach wprowadzono już kilkakrotnie zmiany dotyczące niektórych szczepień, których celem jest jeszcze efektywniejsza ochrona naszych dzieci przed chorobami zakaźnymi.
Aktualnie obowiązujący kalendarz szczepień ochronnych zawarty jest w
Komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z dn. 13.06.2005 r. w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym w 2005 r. Poważna zmiana w obecnym kalendarzu szczepień dotyczy wspomnianego już na początku szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce.
Do niedawna jeszcze kalendarz obowiązkowych szczepień ochronnych dla dzieci obligował do szczepienia dzieci w 7 roku życia żywą szczepionką przeciwko odrze. Alternatywą dla tego pojedynczego szczepienia była skojarzona szczepionka potrójna przeciw odrze, śwince i różyczce, którą rodzic mógł nabyć w aptece i która mogła być podana dziecku zamiast szczepionki przeciwko odrze na zasadzie szczepienia zalecanego. W aktualnym kalendarzu szczepień zlikwidowano szczepienie przeciwko odrze w 7 roku życia, a w zamian wprowadzono w 12 roku życia szczepienie szczepionką skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Szczepienia tą szczepionką wykonywane będą zgodnie z obowiązującymi przepisami od 30.10.2005 r. Dla dziewcząt, które nie zostaną z jakichś względów zaszczepione w 12 roku życia w/w szczepionką potrójną, przewidziano podanie w 13 roku życia tzw. dawki przypominającej szczepionki skojarzonej przeciwko odrze, śwince i różyczce.
lek. med. Ewa Pakuła #12319#