Stan uzębienia dzieci budzi niepokój. Aż cztery piąte dzieci w wieku 7-10 lat ma próchnicę. Około 40 procentom dzieci nie wyrobiono nawyku regularnego i prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. U połowy dzieci stwierdza się również wady zgryzu. Stomatolodzy przyznają, że często dziecko przychodzi do gabinetu po raz pierwszy wtedy, gdy próchnica i ubytek w zębie jest duży lub pojawia się jego ból. Tymczasem, aby cieszyć się zdrowymi, stałymi zębami do późnych lat życia trzeba koniecznie zadbać już o mleczaki i muszą zrobić to rodzice.
Niemowlętom po karmieniu należy przecierać ząbki wilgotną chusteczką, a kiedy dziecko jest starsze myć je specjalną szczoteczką z odpowiednią do wieku pastą do zębów. W ten sposób od najwcześniejszych lat wdraża się nawyk dbałości o jamę ustną. Należy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać maluchom butelki z jedzeniem do zabawy. Przedłużony kontakt z cukrem w jamie ustnej sprzyja rozwojowi bakterii, które wywołują próchnicę zębów. Już 2-3 latka można zapoznawać z gabinetem dentystycznym, do którego przychodzi na okresową kontrolę. Jeśli nie chce pokazać ząbków, to nie należy dziecka do tego zmuszać, prawdopodobnie przy następnej wizycie będzie już bardziej ośmielone i pozwoli na badanie.
Najlepszy sposób na ładne i zdrowe zęby to profilaktyka. Najważniejsze jest mycie zębów (co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku) pastą z dodatkiem fluoru przez co najmniej 3 minuty. Bardzo dobre są szczoteczki elektryczne. Samo szczotkowanie usuwa około 60 procent zanieczyszczeń, dlatego dodatkowo należy używać nici dentystycznych i płynów przeciwpróchniczych do codziennego płukania jamy ustnej.
Od kilku lat sześcio- i siedmiolatki, którym wyrżnęły się już stałe zęby trzonowe poddawane są zabiegowi lakierowania tych zębów. Warunek jest jeden: w ząbkach nie może być żadnych ubytków, nawet już wyleczonych. Po dokładnym osuszeniu powierzchni zęba stomatolog pokrywa go specjalną substancją, która chroni ten ząb przed próchnicą. Z czasem lakier ten może ulec starciu, ale zwykle w okresie wzrostu i dojrzewania dobrze spełnia swoją rolę.
Innym problemem są wady zgryzu. Prawie jedna trzecia dzieci z wadami zgryzu nic o tym nie wie. Tymczasem leczenie jest łatwe i skuteczne. Dzieci dostają aparaty ortodontyczne ruchome, zakładane na noc lub mocowane na stałe do zębów.
Wdrażając naszym pociechom prawidłowe nawyki higieniczne i lecząc choroby uzębienia jak najwcześniej gwarantujemy, że w przyszłości ich uśmiech będzie olśniewający.
lek. med. Ewa Pakuła #12236#