Po sprzęt rehabilitacyjny do apteki
We współczesnej medycynie ważne jest nie tylko szybkie i dokładne diagnozowanie chorób oraz ich skuteczne leczenie, ale również jednoczesne rehabilitowanie chorego. Rehabilitacja ma na celu utrzymanie lub odzyskanie sprawności przez chorego, jak również poprawę komfortu jego życia. Służą temu między innymi wyroby medyczne do indywidualnego stosowania. Do niedawna zaopatrzenie w te wyroby, obejmujące przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, było prowadzone tylko w wytypowanych placówkach w poszczególnych miastach. Nabycie go zajmowało pacjentom lub ich rodzinom dużo czasu, a ofertowa sprzętowa ograniczona była do wybranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia produktów.
Od początku 2004 r. wprowadzono zmiany, dzięki którym można teraz zaopatrywać się we wspomniane wyroby medyczne nie tylko w sklepach medycznych, ale i w każdej aptece mającej podpisaną umowę z NFZ. Jednocześnie wprowadzono do użytku nowy wzór zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Natomiast dotychczas stosowane druki straciły swoją ważność.
Obecnie obowiązujące zlecenie wypełniane jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego i stanowi podstawę do otrzymania przedmiotów ortopedycznych lub środków pomocniczych bezpłatnie, za częściową odpłatnością lub odpłatnie. Szczegółowe informacje na ten temat (wykaz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokość udziału własnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia, podstawowe kryteria ich przyznawania, okresy użytkowania, a także przedmioty ortopedyczne podlegające naprawie) znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2003 r. ( Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 85, poz. 787). W tym samym rozporządzeniu znajdują się również limity cen dla przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz limity cen dla napraw przedmiotów ortopedycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 85, poz. 786).
Warto podkreślić, iż inwalidom wojennym lub inwalidom wojskowym, którzy okażą stosowną legitymację przysługuje prawo do bezpłatnych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych do wysokości limitu ceny.
Do wystawiania zleceń o wydanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych upoważnieni są lekarze kilkunastu specjalności, w tym również lekarze pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej tzw. POZ-ach. Poniższa lista zawiera podstawowe informacje w tym zakresie.
Przedmioty ortopedyczne: 1. Proteza kończyny dolnej, proteza tymczasowa, proteza robocza kończyny górnej, uchwyty robocze do protez, proteza kosmetyczna kończyny górnej - może być zalecona przez ortopedę, chirurga, lekarza rehabilitacji medycznej.
2. Pończochy kikutów - mogą być zlecane przez ortopedę, chirurga, lekarza rehabilitacji medycznej, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, felczera ubezpieczenia zdrowotnego
3. Gorsety i kołnierze ortopedyczne oraz aparaty ortopedyczne - mogą być zalecane przez ortopedę, neurologa, chirurga, lekarza rehabilitacji medycznej, reumatologa.
4. Ortezy tułowia i szyi oraz ortezy kończyny górnej i dolnej - może zalecać ortopeda, neurolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej, reumatolog.
5. Obuwie ortopedyczne - może zalecać ortopeda, neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej, reumatolog, a w przypadku uzupełnienia stopy - chirurg.
6. Obuwie ortopedyczne będące częścią składową aparatu ortopedycznego, obuwie połączone z układem mechanicznym aparatów stabilizujących, odciążających, korekcyjnych i unieruchamiających kończyny dolne - może zalecać ortopeda, neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej, reumatolog, chirurg.
7. Laski i kule do stałego użytkowania - może zalecać chirurg, ortopeda, neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej, reumatolog, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego.
8. Laska dla niewidomych (biała) - może być zalecona przez chirurga, ortopedę, neurologa, lekarza rehabilitacji medycznej, okulistę, reumatologa, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, felczera ubezpieczenia zdrowotnego.
9. Balkoniki i podpórki do stałego użytkowania - może zalecać chirurg, ortopeda, neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej, reumatolog, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego.
10. Wózki inwalidzkie do stałego użytkowania - może zalecać ortopeda, chirurg, neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej, reumatolog.
11. Wózek do raczkowania tzw. pełzak - może zalecać ortopeda, neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej.
12. Fotelik do siedzenia dla dzieci - może zalecać ortopeda, neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej.
13. Indywidualne przedmioty pionizujące - może zalecać ortopeda, neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej.
Środki pomocnicze: 1. Różne rodzaje soczewek, pomocy optycznych i protezy oka - zaleca okulista.
2. Aparaty słuchowe, wkładki uszne i systemy wspomagające słyszenie - zaleca laryngolog.
3. Cewniki i worki do zbiórki moczu - zaleca urolog, chirurg, neurolog, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego.
4. Cewniki jednorazowe do odsysania górnych dróg oddechowych - zaleca pulmonolog, chirurg, neurolog, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego, anestezjolog.
5. Pas do zbiornika na kał, worki wymienne do pasa i inny sprzęt stomijny - zaleca chirurg, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego.
6. Worki do zbiórki moczu - zaleca urolog, nefrolog, chirurg, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego.
7. Pieluchomajtki lub pieluchy anatomiczne - zaleca onkolog, chirurg, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego neurolog, urolog, chirurg, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego.
8. Rurka tracheostomijna i krtań elektroniczna - zaleca laryngolog, onkolog, chirurg.
9. Proteza powietrzna (aparat do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego) - zaleca pulmonolog.
10. Inhalator dyszowy - zaleca pulmonolog, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego.
11. Proteza piersi - zaleca onkolog, chirurg.
12. Peruka - zaleca onkolog, hematolog, dermatolog, chirurg.
13. Pas przepuklinowy i pas brzuszny - zaleca chirurg,
14. Poduszka przeciwodleżynowa i materac przeciwodleżynowy - zaleca neurolog, ortopeda, chirurg, reumatolog, lekarz rehabilitacji medycznej, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego.
Zanim jednak zgłosimy się do specjalisty (anestezjolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej, hematolog, laryngolog, nefrolog, neurolog, ortopeda, pulmonolog, reumatolog, urolog) po zlecenie na potrzebne przedmioty ortopedyczne czy środki pomocnicze, należy wcześniej uzyskać od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej skierowanie do danej poradni specjalistycznej. Jedynie do dermatologa, okulisty i onkologa można umówić się na wizytę spontanicznie, bez konieczności skierowania od lekarza POZ.
Mając już zlecenie na przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze, należy zgłosić je do ewidencji i potwierdzenia do realizacji w NFZ. Każdy Wojewódzki Oddział NFZ wyznaczył miejsca ewidencjonowania i potwierdzania zleceń na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Zlecenia te można również przesyłać do Wojewódzkich Oddziałów NFZ pocztą. Niestety na otrzymanie potwierdzenia zlecenia pacjent zwykle musi poczekać, nawet do kilku tygodni.
Inna natomiast, bardzo korzystna zmiana związana jest z tym, że od 2 lutego 2004 r. Wojewódzkie Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia wydają Karty Zaopatrzenia Comiesięcznego dla użytkowników sprzętu pomocniczego obejmującego: pieluchomajtki, sprzęt stomijny i cewniki. Karta ta wydawana jest Ubezpieczonemu na podstawie pierwszego lekarskiego zlecenia na jeden z wymienionych wyżej środków pomocniczych.
W celu otrzymania Karty Zaopatrzenia Comiesięcznego należy przedstawić w Wojewódzkim Oddziale NFZ następujące dokumenty :
- aktualnie obowiązujące zlecenie na środki pomocnicze wypełnione przez lekarza,
- dowód ubezpieczenia np. ostatni odcinek renty, emerytury,
- imienne upoważnienie w przypadku odbioru karty przez opiekuna.
Mając taką kartę użytkownik owego sprzętu pomocniczego lub jego opiekun nie musi co miesiąc jeździć do oddziału NFZ, aby zgłaszać zlecenie do ewidencji i potwierdzać realizację, ponieważ Karta Zaopatrzenia Comiesięcznego ważna jest przez 12 miesięcy od daty wydania.
Lekarz POZ wypełniający kolejne zlecenie na środek pomocniczy (pieluchomajtki, sprzęt stomijny lub cewniki), dokonuje jednocześnie adnotacji o dokonanym zleceniu w Karcie Zaopatrzenia Comiesięcznego i potwierdza to swoją pieczątką lekarską. Następnie z obydwoma dokumentami osoba uprawniona lub jej opiekun udaje się do najbliższej apteki, która ma podpisaną umowę z NFZ na sprzedaż środków pomocniczych i realizuje tam zlecenie.
Atutem nie do podważenia nowego systemu dystrybucji przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych jest to, że to pacjent teraz wybiera zarówno miejsce, w którym dokonuje zakupu - najczęściej pobliską aptekę, jak i dowolnego producenta czy dystrybutora potrzebnych mu przedmiotów medycznych. Jest to niewątpliwie duże ułatwienie i wygoda, gdyż skraca się dosłownie i w przenośni droga od otrzymania zlecenia do nabycia potrzebnego sprzętu.
lek. med. Ewa Pakuła #12245#