Bezpieczne kąpiele latem
Na wakacje wyjeżdżamy chętnie nad wodę, ale zdarza się, że zapominamy o zasadach bezpieczeństwa w wodzie. Dlatego corocznie setki osób toną lub zostają kalekami.
Przed wodą trzeba czuć respekt. Nierzadko ofiarami stają się doskonali pływacy, którzy pozwalają sobie na brawurę. Dlatego przypomnę kilka zasad bezpiecznej kąpieli.
1. kąpmy się zawsze w miejscach oznakowanych jako dozwolone do kąpieli. Tzw. "dzikie" kąpieliska mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
2. pełną satysfakcję z kąpieli możemy mieć wtedy, gdy czuwa nad nami ratownik WOPR - świadczy o tym biała flaga nad kąpieliskiem. Gdy flaga jest czerwona lub jej nie ma - kąpiel jest zabroniona.
3. nie wolno pływać zaraz po jedzeniu. Należy odczekać około dwóch godzin, aby móc bezpiecznie się kąpać.
4. nie można wchodzić do wody, gdy jest się mocno rozgrzanym słońcem np. opalaniem - grozi to szokiem termicznym i omdleniem. Przed wejściem do wody trzeba schłodzić okolicę serca, karku. barków i twarzy.
5. absolutnie nie wolno kąpać się po spożyciu alkoholu.
Najczęściej toną osoby pijane. 6. nadmierna brawura w wodzie spowodowała niejedno nieszczęście. Lepiej nie próbować przepływać rzekę wpław czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.
7. skoki do wody, nawet znanej, z dużej wysokości są niebezpieczne - grożą urazem głowy lub kręgosłupa. Gdy dno i głębokość są nieznane jest to czyste samobójstwo. Również niebezpieczne są skoki z niedużej wysokości, ale do wody płytkiej.
8. rodzice dzieci nie mogą spokojnie leżeć na kocu, gdy ich pociechy kąpią się w wodzie. Wystarczy moment, aby dziecko stało się ofiarą wody.
Dlatego zawsze jedno z rodziców musi czuwać bezpośrednio nad kąpiącym się maluchem. 9. gdy korzystamy ze sprzętu pływającego (rowery wodne. kajaki, łódki) zakładajmy zawsze kapok, nawet gdy mamy kartę pływacką.
Dzieci na sprzęcie pływającym muszą zawsze obowiązkowo być ubrane w kapoku. Kapok daje nam gwarancję, że gdy wypadniemy do wody utrzymamy się na jej powierzchni.
10. gdy w wodzie złapie nas bolesny skurcz mięśni nie wolno wpaść w panikę. Wzywajmy pomocy , gdy jest ktoś kto może jej udzielić. W przeciwnym razie trzeba położyć się na plecach, spokojnie oddychać i spróbować zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie.
Pamiętając o tych zasadach z pewnością bezpiecznie spędzimy urlop nad wodą.
lek. med. Ewa Pakuła #12253#