Badania profilaktyczne dorosłych w zakresie POZ
Stara prawda, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć jest wciąż aktualna, pomimo kolosalnego postępu wiedzy medycznej w ostatnich kilkudziesięciu latach. Doceniając znaczenie profilaktyki w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu chorób, w szczególności chorób układu krążenia oraz chorób nowotworowych, określony został w przepisach zakres świadczeń opieki zdrowotnej z nią związanych.
(Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane - Dz. U. Nr 276, poz. 2740, 2004 r.).
W celu profilaktyki chorób nowotworowych narządu rodnego lekarz ginekolog przeprowadza badanie ginekologiczne (we wziernikach i badanie zestawione oraz badanie palpacyjne piersi) u kobiet w wieku powyżej 35 lat w odstępach jednorocznych.
W celu profilaktyki raka szyjki macicy, u kobiet od 30 do 59 roku życia wykonuje się badanie cytologiczne szyjki macicy poprzez pobranie materiału z tarczy części pochwowej i kanału szyjki macicy z oceną według systemu Bethesda. W przypadku prawidłowego wyniku tego badania, powtarza się je po upływie trzech lat.
W celu profilaktyki nowotworów złośliwych lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wykonuje w szczególności:
1) wywiad w kierunku obciążenia rodzinnym występowaniem nowotworów - podczas pierwszej wizyty pacjenta;
2) u kobiet w wieku powyżej 18 lat - instruktaż samobadania piersi przez kobietę;
3) u kobiet w wieku powyżej 35 lat - fizykalne badanie piersi w odstępach jednorocznych;
4) badanie skóry, warg, jamy ustnej i gardła - co roku;
5) badanie per rectum kobiet i mężczyzn powyżej 45. roku życia - co roku.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej informuje pacjentów o zakresie i częstotliwości ww badań profilaktycznych.
W celu przeciwdziałania chorobom odtytoniowym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien przekazywać informacje dotyczące szkodliwości palenia tytoniu. Ten sam lekarz określa z osobami uzależnionymi od tytoniu optymalny sposób zwalczania nałogu oraz w trakcie każdej wizyty pacjenta uzależnionego od tytoniu dokonuje oceny postępu walki z nałogiem.
W celu przeciwdziałania gruźlicy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przeprowadza wywiad w kierunku gruźlicy i podejmuje odpowiednie działania profilaktyczne.
W celu profilaktyki chorób układu krążenia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wykonuje:
1) wywiad w kierunku obciążenia rodzinnym występowaniem chorób układu krążenia;
2) pomiar ciśnienia tętniczego krwi u osób zgłaszających się z powodu innych dolegliwości niż zaburzenia układu krążenia - przy każdej wizycie;
3) pomiar masy ciała i wzrostu dla wyliczenia wskaźnika masy ciała - co trzy lata u osób z nadwagą lub w wieku powyżej 40 lat.
2. W przypadku gdy wskaźnik masy ciała wynosi ponad 30, lekarz, o którym mowa w ust. 1, dokonuje oceny diety pacjenta i ustala wskazówki dla normalizacji masy ciała.
W celu przeciwdziałania chorobom jamy ustnej i zębów lekarz dentysta wykonuje:
1) wywiad stomatologiczny;
2) badanie jamy ustnej i zębów;
3) przekazuje pacjentowi ocenę stanu zdrowia jamy ustnej i zębów, wraz z zaleceniami dotyczącymi dalszego postępowania, w tym instruktaż higieny jamy ustnej.
Do tekstu wykorzystano informacje z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 21 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane #12520#