PROGRAM PROFILAKTYKI PRZEWLEKŁEJ OBTURACYJNEJ CHOROBY PŁUC
Łódzki Oddział NFZ finansuje programy profilaktyczne dla ubezpieczonych mieszkających w regionie łódzkim. Są to:
Program profilaktyki raka szyjki macicy, Program profilaktyki raka piersi, Program profilaktyki chorób układu krążenia, Program profilaktyki badań prenatalnych Zapraszamy do udziału w naszych programach profilaktycznych!
PROGRAM PROFILAKTYKI PRZEWLEKŁEJ OBTURACYJNEJ CHOROBY PŁUC Co to jest POChP? Przewlekła obturacyjna choroba płuc ( w skrócie POCH ) to nazwa choroby, która łączy dwie dobrze znane choroby płuc: rozedmę płuc i zapalenie oskrzeli. Jej wczesnym objawem jest kaszel, duszność (szczególnie podczas wysiłku).
Najważniejszą przyczyną choroby jest czynne i bierne palenie tytoniu. Wszyscy palacze tytoniu, którzy ukończyli 40 lat powinni wykonać spirometrię, aby sprawdzić, czy nie są chorzy na POChP.
Dla kogo? Program przeznaczony jest dla kobiet i mężczyzn w wieku od 40 do 65 lat, palących papierosy lub byłych palaczy, zamieszkałych w Łódzkiem.
W Programie nie mogą uczestniczyć osoby, u których wcześniej zaistniało podejrzenie lub zdiagnozowano POChP. Gdzie i kiedy? Program realizowany jest do końca grudnia 2005 roku i jest prowadzony w poniżej podanych gabinetach, w godzinach ich pracy.
REALIZATORZY PROGRAMU >> Realizacja programu Pacjenci z określonej grupy wiekowej zgłaszają się bez skierowania do jednego z gabinetów uczestniczących w programie.
Tam otrzymują materiały informacyjne na temat choroby, proszeni są o wypełnieni ankiety - na jej podstawie i badania fizykalnego lekarz ustala wskazania do spirometrii.
Badanie spirometryczne polega na wykonaniu głębokich wdechów i wydechów przez ustnik aparatu spirometrycznego.
W zależności od wyniku badania pacjenci są informowani o stopniu zagrożenia chorobą lub kierowani, w ramach programu, do specjalisty pulmonologa. Specjalista pulmonolog, w razie potrzeby, skieruje pacjenta do odpowiedniej placówki specjalistycznej w celu dalszej diagnostyki i leczenia - już w ramach kontrakty z NFZ.
Ważne: Uczestnictwo w programie, badanie spirometryczne, badanie lekarskie i konsultacja u pulmonologa są dobrowolne i bezpłatne.
Przeczytaj również:
POCHP - przewlekła obturacyjna choroba płuc Spirometria
informacja pochodzi ze strony internetowej ŁOW NFZ z dn. 30.06.2005 r. #12354#