Grypa świń
Jednym z gorących tematów 2009 r. jest tzw. grypa świń, która pojawiła się na początku tegoż roku w kilku ogniskach zachorowań na terenie Meksyku, ale także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei, Gwatemali. Zachorowania wystąpiły również m. in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. 6 maja 2009 r. nasze służby sanitarne poinformowały, że w Polsce wykryto pierwszy przypadek zachorowania. Natomiast do 7 maja 2009 r. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła1658 przypadków zachorowania na grypę A/H1N1 w 23 krajach, w tym 30 zgonów - 29 w Meksyku i jeden w USA. Oczywiście w Polsce są opracowane procedury przeciwepidemiczne dotyczące grypy świń, które obejmują służby sanitarne, laboratoria oraz placówki medyczne. Tak więc Polska do walki z grypą świń przygotowana jest dobrze.
Co to jest grypa świń?
Jest to zakaźna choroba układu oddechowego świń, którą wywołują wirusy grypy typu A różnych podtypów (H1N1, H1N2, H3N2, H3N1). Świnie chorują na grypę często, ale choroba ta rzadko dla nich kończy się śmiercią. Obecny wirus grypy świń należy do podtypu A/H1N1 i jest genetyczną mieszanką świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Do powstawania tego nowego szczepu wirusa doszło w wyniku jednoczesnego zakażenia świni wirusami grypy pochodzącymi od różnych gatunkówi, co doprowadza do zmian w genomowym RNA wirusa.
Na szczęście dla nas zjadliwość wirusa A/H1N1 jest mniejsza niż zjadliwość typowych wirusów grypy sezonowej. Dlatego choroba ma raczej łagodny przebieg. Zakażenie prawdopodobnie przenosi się z człowieka na człowieka, ponieważ osoby chore nie miały kontaktu z trzodą chlewną.
W przeszłości grypa świń rzadko rozwijała się u ludzi. Jeśli już to u osób, które miały kontakt ze świniami np. u hodowców i dzieci mieszkających w gospodarstwie lub u weterynarzy.
Bez obaw można jeść mięso i inne produkty wieprzowe, ponieważ tą drogą nie zarazimy się wirusem grypy świń.
Objawy grypy świń
Jak informuje Państwowa Inspekcja Sanitarna objawy grypy świń są podobne do objawów grypy sezonowej. Chorzy mają gorączkę, osłabienie, ból głowy i mięśni, brak apetytu, kaszel. Czasem występuje też katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Podejrzane o zachorowanie na grypę świń jest wystąpienie ww objawów choroby w okresie do 7 dni od powrotu do kraju z terenów występowania wirusa świńskiej grypy.
Leczenie grypy świń
Osoby, u których występują objawy infekcji górnych dróg oddechowych pod postacią gorączki, kataru, kaszlu, bólów mięśniowych czy bólu gardła, należy koniecznie namawiać na szybką wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia, jeśli lekarz uzyskuje z wywiadu informacje, że objawy grypy pojawiły się w ciągu 7 dni od możliwego kontaktu jakim jest pobyt na terenach występowania ognisk grypy świń lub kontakt z osobą chorą na grypę świń, kieruje pacjenta do najbliższego oddziału zakaźnego.. W pozostałych przypadkach można zażyć samemu szeroko reklamowane leki bez recepty na grypę, które są tak naprawdę wobec wirusa grypy nieskuteczne. Mogą jedynie nieco złagodzić objawy takie, jak: gorączka, ból głowy czy mięśni lub kaszel, ale nie zapobiegną ewentualnym powikłaniom. Godne polecenia są preparaty przeciwgorączkowe i przeciwbólowe zawierające paracetamol, ibuprofen, naproksen lub pyralginę. Niektórzy pacjenci wolą kwas acetylosalicylowy. Jest równie skuteczny, ale należy jednak pamiętać, że jest on przeciwwskazany u osób z chorobą wrzodową, zaburzeniami krzepliwości krwi, złagodzi syrop przeciwkaszlowy. Przy grypie ważna jest dieta lekkostrawna i picie dużej ilości płynów, a także tzw. wyleżenie choroby.
Dzięki postępowi wiedzy medycznej od niedawna dysponujemy kilkami lekami przeciw wirusowi grypy sezonowej. Przy czym te starszej generacji – amantadyna i rymantadyna nie działają na wirusa grypy świń, który wykazuje oporność na te środki. Natomiast wirus ten wrażliwy jest na leki przeciwgrypowe nowej generacji tj. zanamiwir i oseltamiwir. Jednak, aby leczenie grypy było skuteczne tymi preparatami, koniecznie jest rozpoczęcie terapii w ciągu 48 godzin od pierwszych objawów choroby. Są to oczywiście leki wydawane na receptę i zarezerwowane do decyzji lekarza leczącego.
Profilaktyka grypy świń
Naczelną zasadą postępowania profilaktycznego przy grypie jest unikanie osób z objawami grypopodobnymi. Ważne jest również utrzymanie podstawowych zasad higieny, w tym zwrócenie uwagi na częste mycie rąk wodą z mydłem, zasłanianie usta i nos chusteczką podczas kaszlu i kichania oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Póki co nie mamy dowodów, żeby szczepionka przeciwko wirusowo grypy sezonowej chroniła przed zachorowaniem na grypę świń wywołaną przez wirusa A/H1N1.
Wobec ryzyka zachorowania Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności podczas podróżowania w rejonach objętych zagrożeniem, a osobom planującym wyjazd do Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady sugeruje przesunięcie terminu podróży do czasu aż sytuacja epidemiczna z grypą świń powróci do normy. Jeśli jednak wyjazd jest konieczny należy przestrzegać instrukcji sanitarnych jakie obowiązują na terenie danego państwa.
Monitoring zagrożenia wystąpienia chorób zakaźnych
W naszym kraju mamy system monitorujący całodobowo zagrożenie wystąpieniem chorób zakaźnych. Główny Inspektor Sanitarny ogłasza komunikaty o bieżącej sytuacji epidemiologicznej i o zaleceniach dotyczących grypy, które są codzienne aktualizowane o godzinie 12 i umieszczane na stronie internetowej www.pis.gov.pl. Dostępna jest także specjalną infolinia dotycząca grypy świń. Informacji udzielą specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny pod numerami telefonów: (22) 54-21-412, (22) 54-21-413, (22) 54-21-414 oraz 696-498-559.
Żródło:
Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego w związku wystąpieniem przypadków zakażenia wirusem grypy typu A/H1N21 u ludzi w USA i Meksyku z dnia 25 marca 2009 r.(godz.9.00)
Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego w związku wystąpieniem przypadków zakażenia wirusem grypy typu A/H1N21 u ludzi z dnia 6 maja 2009 r.(godz.9.00)
Informacja Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla osób powracających z krajów, w których stwierdzono przypadki zakażeń wirusem grypy typu A/H1N21 u ludzi z dn. 02 maja 2009 r.
Informacja dla lekarzy, organów założycielskich i dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej w sprawie podstawowych zasad postępowania w związku z przypadkami grypy A/H1N1 z dn. 28 kwietnia 2009 r.
Kurier MP 32/2009 (959) - 27.04.2009
lek. med. Ewa Pakuła #12313#