Krętkowica kleszczowa, rumień wędrujący lub choroba z Lyme są to różne nazwy dla jednej choroby – boreliozy przenoszonej przez zakażone kleszcze. Gdy kleszcz-nosiciel krętka boreliozy ukąsi człowieka może dojść do jego zakażenia. Kleszcze bytują i dojrzewają na różnych dzikich zwierzętach. Choroba ta została opisana po raz pierwszy w 1976 roku na podstawie obserwacji i badań przeprowadzonych w miejscowości Old Lyme w USA.
Niebezpieczeństwo zapadnięcia na boreliozę może pojawić się wtedy, gdy kleszcz tkwił w skórze człowieka co najmniej 48 godzin.
Pierwszymi objawem choroby z Lyme jest rumień pełzający. Na skórze pojawia się plama z charakterystycznym czerwonym brzegiem i przejaśnieniem w środku zmiany. Występuje zwykle w miejscu ukąszenia przez kleszcza i rozszerza się obwodowo przez kilka dni do kilku tygodni, po czym znika. Rumieniowi towarzyszy zwykle gorączka, sztywność karku, uczucie ogólnego rozbicia i bóle mięśniowe.
Po kilku miesiącach, u około połowy zakażonych, nie leczonych antybiotykami osób, występują nawracające objawy zapalenia stawów z bolesnością i obrzękiem, które utrzymują się od kilku dni do kilku miesięcy. U 10-20 % może dojść do przewlekłego zapalenia stawów. W przebiegu boreliozy może dojść również do zmian w układzie nerwowym np. sztywność karku, bóle głowy, porażenie mięśni twarzy, drętwienie, bóle, osłabienie, niedowłady kończyn, zaburzenia psychiczne. Czasem mogą występować zaburzenia w pracy serca, na skutek zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia.
Po upływie lat od zakażenia pojawiają się przewlekle zmiany w narządach wewnętrznych oraz zmiany skórne pod postacią jej obrzmienia i zabarwienia na niebieskawoczerwono. W późniejszym okresie dochodzi do zaniku skóry.
Rozpoznanie choroby opiera się na wywiadzie dotyczącym ukąszenia przez kleszcza, wystąpienia rumienia wędrującego oraz na testach krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego wykrywających przeciwciała anty-Borrelia.
Leczenie boreliozy polega na podaniu antybiotyków. Im wcześniej po zakażeniu zostaje wdrożone, tym szybszy i pełniejszy będzie powrót do zdrowia.
Zapobieganie chorobie z Lyme polega na unikaniu kleszczy. Dlatego wchodząc do lasu czy na łąkę należy ubierać długie spodnie, opasujące ściśle kostki oraz koszulę z długimi rękawami i ciasno przylegającymi mankietami. Na głowę warto zakładać kapelusz. Pomocne może być także stosowanie preparatów przeciw kleszczom, ale u niektórych osób mogą one wywoływać reakcje uczuleniowe na skórze.. Pomimo intensywnych prac badawczych, nie dysponujemy jeszcze szczepionką przeciwko boreliozie.
Przeczytaj również:
Zapraszamy do Apteki "Grabieniec"
Ukąszenia przez kleszcze
Anty-klesszcz
Borelioza
lek. med. Ewa Pakuła #12287#