Owsica
Jest to najczęstsza choroba pasożytnicza w Polsce, wywoływana przez owsika ludzkiego. Przenosi się on drogą pokarmową lub wziewną, za pośrednictwem brudnych rąk, skażonego pożywienia lub kurzu.
Owsica występuje najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym,głównie ze względu na brak nawyków higienicznych (ssanie palców, brudne ręce).
Objawy owsicy zależą od intensywności inwazji,czasu jej trwania i indywidualnej wrażliwości osoby zarażonej. U dzieci może pojawić się niepokój i pobudzenie ruchowe, jak np.trudności w skupieniu uwagi, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, zaburzenia snu oraz brak apetytu, bladość skóry,cienie pod oczyma, świąd w okolicy odbytu.Dziecko drapiąc się może wprowadzić jaja owsików pod paznokcie, co sprzyja dalszemu rozprzestrzenianiu pasożyta w środowisku.
Rozpoznanie choroby opiera się na badaniach dodatkowych-najczęściej jest to tzw.wymaz z okolicy odbytu. Obecność pasożyta w okolicy odbytu lub w kale można czasami stwierdzić makroskopowo, tzn.oglądaniem „gołym okiem”.
W leczeniu owsicy stosuje się leki przeciwpasożytnicze, dobierając dawki według wieku i masy ciała pacjenta. Leczenie farmakologiczne prowadzi się jednocześnie u wszystkich członków rodziny, by zapobiec wzajemnym zarażeniom.
Bardzo ważne znaczenie dla powodzenia terapii ma odpowiednia higiena, a szczególnie wyjątkowa dbałość o czystość odbytu i paznokci. Dziecko powinno spać w obcisłych majteczkach, aby zminimalizować ryzyko ponownego samożakażenia. Obowiązuje częsta zmiana pościeli i bielizny osobistej. Wskazane jest także ograniczenie ilości słodyczy w diecie.
lek.med.Anna Leśniewska-specjalista chorób dzieci #12248#