HAEMOPHILUS INFLUENZAE
Jest to bakteria Gram-ujemna, która bytuje w górnych drogach oddechowych wyłącznie u ludzi.Wyodrębniono 6 typów tej bakterii,oznaczonych literami od a do f. Zakażenie przenoszone jest drogą kropelkową.
Chorują głównie dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 lat, w wyniku kontaktu z chorym. Po 7 roku życia etiologia ta należy do rzadkości.
Zakażenie jest w większości przypadków wywoływane przez Haemophilus influenzae typ b biotyp I. Choroba może przebiegać pod różnymi postaciami klinicznymi:
-zapalenie ucha środkowego;
-zpalenie krtani –często o bardzo ciężkim charakterze,z objawami niedrożności krtani;
-zapalenie płuc;
-ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
-zapalenie kości i/lub stawów;
-zapalenie osierdzia i inne.
W celu zapobiegania zakażeniom H.influenzae typu b stosuje się szczepienia ochronne u dzieci do 5 roku życia. SZCZEPIENIA PRZECIW HAEMOPHILUS INFLUENZAE TYPU b wprowadzone zostały ostatnio do kalendarza szczepień dzieci obowiązkowo dla:
1. dzieci z rodzin wielodzietnych w 1 i 2 roku życia, gdzie za rodzinę wielodzietną, w rozumieniu art. 74 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku, o pomocy społecznej (Dz. U. 04 poz. 593 z późń. zm.), uważa się rodzinę posiadającą nie mniej niż troje dzieci.
2. dzieci w domach dziecka w 1 i 2 roku życiu.
Dla pozostałych dzieci w Polsce szczepienia te nie są obowiązkowe,jedynie zalecane i realizowane na koszt rodziców.
Szczepienia przeciwko Haemophilus influenzae typu b, wykonywane są według zaleceń producenta, zależnie od wieku szczepionych. Pierwsza dawka szczepionki powinna być podana w 2 miesiącu życia, jednocześnie z DTP i WZW typu B, a dalsze jednocześnie z kolejnymi dawkami szczepionki DTP. Pełen cykl szczepień powinien składać się z 3 dawek szczepienia pierwotnego, podawanych trzykrotnie w 1 roku życia oraz 1 dawki uzupełniającej podanej w 2 roku życia dziecka, o ile producent nie zaleca innego schematu uodpornienia.
3. Dzieciom szczepionym od 6 do 12 miesiąca życia powinny być podane 2 dawki szczepionki, w cyklu szczepień pierwotnych oraz 1 dawka uzupełniająca, po roku od podania 2 dawki.
4. Dzieciom powyżej 1 roku życia powinna być podana 1 dawka szczepionki.
lek. med. Anna Leśniewska-specjalista chorób dzieci #12253#