Portal Medycyna Grabieniec, ��d�, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteďż˝ 11062569
odwiedzaj�cym

czwartek 26 listopada 2015

PROFILAKTYKA ZDROWIA > dorośli > Przygotowanie do badań diagnostycznych

Przygotowanie do urografii (badanie radiologiczne nerek i dróg moczowych z kontrastem)

Urografia jest to badanie radiologiczne nerek i dróg moczowych z kontrastem podawanym dożylnie, który wydzielany jest przez nerki do moczu. Dzięki temu na kolejnych radiogramach wykonywanych w kilkuminutowych odstępach dobrze widać jak stopniowo kontrastują się nerki, moczowody i pęcherz moczowy. Badanie to ma na celu ocenę położenia nerek i ich wielkości oraz kształtu, informuje również o czynności wydzielniczej nerek oraz o kształcie moczowodów i pęcherza moczowego.
     
      Aby wynik urografii był czytelny i nie zniekształcony przez gazy jelitowe, konieczne jest przygotowanie. W ciągu 2 dni poprzedzających urografię należy unikać spożywania produktów zawierających błonnik takich jak: świeże warzywa i owoce, kasze, otręby, pieczywo, a od południa dnia poprzedzającego badanie zalecana jest dieta płynna. Po obiedzie należy zastosować Bisacodyl doodbytniczo w czopku w celu wypróżnienia lub wieczorem wykonać doodbytniczą wlewkę z enemy.
     Dodatkowo w ciągu dnia poprzedzającego badanie należy również zażyć Espumisan 3 razy po 2 kapsułki. W dniu urografii pozostaje się na czczo, ale rano wskazane jest zażycie kolejnych 2 kapsułek Espumisanu.W dniu badania pacjent pozostaje na czczo, może jedynie pić wodę niegazowaną, nie wolno natomiast palić papierosów.

lek. med. Ewa Pakuła - "Dbam o zdrowie" - maj 2005