Portal Medycyna Grabieniec, ��d�, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteďż˝ 11073189
odwiedzaj�cym

sobota 28 listopada 2015

PORADNIK MEDYCZNY > Układ kostno-stawowy

Ostrogi piętowe

Wielu pacjentów zgłaszających się do swojego lekarza POZ skarży się na ból w okolicy jednej lub obu pięt, który znacznie utrudnia chodzenie i stanie. W czasie stania oraz przy każdym kroku, gdy ciężar ciała przenoszony jest na piętę pacjent odczuwa pod piętą ostry ból. Dolegliwości te występują u osób starszych lub pracujących w pozycji stojącej. Ich przyczyną jest zapalenie rozścięgna podeszwowego (silnej blaszki ścięgnistej rozpiętej na podeszwie stopy między guzem piętowym a palcami) i tkanki podskórnej w okolicy pięty drażnionych przez zmiany zwyrodnieniowe tworzące się na powierzchniach guza kości piętowej w postaci tzw. ostróg piętowych. Ostrogi te tworzą się na dolnej i górnej powierzchni tej kości lub czasem tylko na jednej z nich.
     Lekarz badając stopy stwierdza bolesność uciskową okolicy piętowej. Badaniem potwierdzającym rozpoznanie jest zdjęcie radiologiczne kości piętowej, na którym widać wyrośla kostne o kształcie podobnym do ptasiego dzioba znane pod nazwą ostrogi.
     
     Leczenie jest zwykle zachowawcze. Zaleca się wkładki odciążające tę okolicę stopy oraz zabiegi fizykalne, do których należą: ultradźwięki, diatermia, jonoforeza.
     Zwykle po takim leczeniu dolegliwości ustępują. Zdarza się jednak, że po jakimś czasie ostrogi piętowe znowu mogą dać znać o sobie.
     
     Przeczytaj również: Zapalenie stawów

lek. med. Ewa Pakuła