Portal Medycyna Grabieniec, ��d�, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteďż˝ 11074923
odwiedzaj�cym

niedziela 29 listopada 2015

PORADNIK MEDYCZNY > Inne > Pozostałe

Niebezpieczne morskie jeżowce!

Kąpiele w ciepłym morzu u wybrzeży Chorwacji, Grecji i innych państw regionu śródziemnomorskiego są wielką przyjemnością i atrakcją nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.
     Korzystając z nich nie zapominajmy o ostrożności związanej z obecnością na morskim dnie jeżowców - zwierząt morskich należących do szkarłupni, których ciało jest kształtu kulistego lub dyskoidalnego, pokryte licznymi kolcami. Jeżowce mają również charakterystyczną pięciopromienistą symetrię ciała oraz szkielet wapienny zbudowany z licznych, drobnych płytek.
     Niebezpieczne dla nas są kolce jeżowce, które z łatwością się wbijają w skórę stóp podczas chodzenia po dnie morza. Wbicie takiego kolca lub kilku kolców jest bolesna, a ich wyciąganie sprawia jeszcze silniejszy ból. Po usunięciu kolca w skórze posotaje rana, którą nalezy opatrzyć wodą utlenioną i plastrem, a nastepnie dac stopie kilka dni odpoczynku od wody morskiej na gojenie się tego silnego skaleczenia.
     Dlatego warto przed wejściem do morza dobrze "zbadać" dno morskie i okoliczne skały, ażeby uniknąć niepotrzebnego cierpienia.
     Według znawców tematu - jeżowce częściej występują na cyplach niż w zatokach oraz jest ich więcej w miejscach, gdzie woda jest brudniejsza.
    

Ewa Pakuła